
SMART BUY ELITEDESK 8 MINI G1A AI RAI5P340 16GB/256GB PC
$1,114.17
SMART BUY PRO SFF 400 G9 I5-14500 256GB 16GB W11 PRO64
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Business desktops & All-in-Ones
Upgrade to a workspace that works for youAmp up your work with the power of a desktop PC, with enterprise-class secured performance in your choice of form factors.
Next generation of breakthrough performanceA new level of smart, secure, high-performance HP desktop PC solutions.
| Depth | 12.1" |
|---|---|
| Width | 10.6" |
| Height | 3.7" |
| Chipset | Intel Q670 |
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 24 MB |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
|---|---|
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Product Name | Pro Small Form Factor 400 G9 Desktop PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | No |
| Chipset Model | Q670 |
| Product Color | Jack Black |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Pro SFF 400 G9 |
| Product Series | Pro SFF 400 G9 |
| Processor Model | i5-14500 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>Pro Small Form Factor 400 G9 Desktop PC</li><li>HP Wired Desktop 320K Keyboard</li><li>HP 125 Wired Mouse</li> |
| Application/Usage | Proven Productivity |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 20 |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (front) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | A70PHUT#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <li><b>Support Service Included:</b> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf</li><li><b>Manufacturer Warranty:</b> 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.</li> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
More in SFF from HP INC. - SB DESKTOPS and similar brands



Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.