
SMART BUY PRO SFF 400 G9 I5-14500 256GB 16GB W11 PRO64
$1,055.48
SMART BUY PRO MINI 400 G9 I7-14700T 512GB 16GB W11 PRO64
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Business desktops & All-in-Ones
Upgrade to a workspace that works for youAmp up your work with the power of a desktop PC, with enterprise-class secured performance in your choice of form factors.
Next generation of breakthrough performanceA new level of smart, secure, high-performance HP desktop PC solutions.
| Depth | 6.9" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.3" |
| Chipset | Intel Q670 |
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 33 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop Mini |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Product Line | Pro Mini |
| Product Name | Pro Mini 400 G9 Desktop PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2024 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Q670 |
| Product Color | Black |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | Pro Mini 400 G9 |
| Product Series | 400 G9 |
| Processor Model | i7-14700T |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>Pro Mini 400 G9 Desktop PC</li><li>HP Wired Desktop 320K Keyboard</li><li>HP 125 Wired Mouse</li><li>90 W external power adapter</li> |
| Application/Usage | Proven Productivity |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 28 |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 20Gbps signaling rate |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | A70PDUT#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| Additional Warranty Information | <li><b>Support Service Included:</b> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf</li><li><b>Manufacturer Warranty:</b> 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.</li> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
More in SFF from HP INC. - SB DESKTOPS and similar brands



Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.