
SMART BUY ELITEDESK 8 MINI G1A AI RAI5P340 16GB/256GB PC
SMART BUY ELITEDESK 8 MINI G1A AI RAI5P340 16GB/256GB PC
Key Features
- Built with XDNA 2 NPU, Ryzen AI 5 processor delivers 50 TOPS AI compute for real-time voice, image, and productivity tasks
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- AMD Radeon 840M Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | Next-gen AI power in a Mini to fuel your innovative ideas
Run multiple AI based applications simultaneously driving productivity with uninterrupted workflows on the HP EliteDesk 8 Mini G1a Next Gen AI PC. Versatile deployment options, and advanced security features make it the ideal choice for modern workspaces.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Easy to deploy
The compact 1L chassis provides flexible deployment options.
Powered to thrive
Enjoy the next-gen AI performance provided by an AMD Ryzen™ processor with an up to 50 TOPS NPU.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.3" |
| Chipset | AMD |
| Features | Tool-less Access |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| LAN Model | RTL8111EPP |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
Show all 69 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 8 Mini G1a Desktop Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Jack Black |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><p><b>(1) Flex Port 1, choice of:</b></p><ul><li>HDMI 2.1</li><li>VGA</li><li>DisplayPort™ 2.1</li><li>Fiber NIC 1Gbps</li><li>Serial</li><li>Intel® I226V 2.5 Gigabit Network Connection LOM (non-vPro)</li><li>Dual Type A SuperSpeed USB 5Gbps signaling rate port</li><li>Dual USB Type C 20Gbps</li><li>Thunderbolt 4.0</li></ul><p><b>(1) Flex Port 2, choice of:</b></p><ul><li>Serial</li><li>HP video port extender</li><li>Dual Type-A SuperSpeed USB 5Gbps signaling rate port</li></ul> |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Ryzen AI 5 |
| Product Family | EliteDesk 8 G1a |
| Product Series | 8 G1a |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Processor Model | 340 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 8 Mini G1a Desktop Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li><li>Power Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 12 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | D36E5UT#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | Radeon 840M Graphics |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from HP INC. - SB DESKTOPS and similar brands


SMART BUY PRO MINI 400 G9 I7-14700T 256GB 16GB W11 PRO64

SMART BUY PRO MINI 400 G9 I7-14700T 512GB 16GB W11 PRO64
SMART BUY PRODESK 4 MINI G1I U7265T 16GB/256GB PC
More from HP INC. - SB DESKTOPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
