
SLIM COMBINATION LAPTOP LOCK
SLIM COMBINATION LAPTOP LOCK
Key Features
- Can be conveniently locked and unlocked for immediate security
- 6 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- Notebook device supported for better reliance and optimal performance
- Built with carbon steel product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Combination Lock lock configuration type for secure, reliable protection with added productivity
- Resettable lock configuration feature allows convenient code setting with dependable security efficiency
- 4-digit locking combination for optimal security and maximum user convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
Allows ultra-thin and 2-in-1 laptops to lie flat and stable
Slim lock head won't raise your device off its surface.
Tough lock head and cable
Verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock lifecycle, corrosion and other environmental conditions. Carbon steel cable resists cutting attempts and anchors to desks, tables and other attachment points.
Unique lock engagement
Expanding side 'hooks' grab the internal sides of the lock slot, creating a strong connection between the device frame and the lock to resist and deter theft.
Pivot and rotate cable head featuring one-handed operation
Allows for easy and flexible connection and movement.
Resettable 4-wheel number code with Register & Retrieve
10,000 possible combinations, selectable by the user. Free code registration allows for quick, easy and secure lookup if the combination is ever lost or forgotten.
Two-year warranty
Rest assured knowing you're covered by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks.
With today's slim laptops, a typical cable lock head might fit, but the laptop itself is so thin that once the lock is attached, it doesn't allow the laptop to lie flat because the thickness of the lock is greater than the laptop, unevenly raising it off its surface. The Slim Combination Laptop Lock is the strongest keyless locking solution that allows ultra-thin and 2-in-1 laptops with standard lock slots to lie flat and stable.
- Slim lock head won't raise your ultra-thin or 2-in-1 laptop off its surface, allowing it to lie flat and stable.
- Tough lock head and cable are verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock lifecycle, corrosion and other environmental conditions. Carbon steel cable resists cutting attempts and anchors to desks, tables and other attachment points.
- Unique lock engagement features expanding side 'hooks' that grab the internal sides of the lock slot, creating a strong connection between the device frame and the lock to resist and deter theft.
- Pivot and rotate cable head featuring one-handed operation allows for easy and flexible connection and movement.
- Resettable 4-wheel number code offers 10,000 possible combinations, selectable by the user. Free code registration through Register & Retrieve™ allows for quick, easy and secure lookup if the combination is ever lost or forgotten.
- A two-year warranty means you can rest assured knowing you're covered by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks.
Tech Specs
| Depth | 1.7" |
|---|---|
| Width | 1.3" |
| Height | 0.4" |
| Brand Name | Kensington |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Line | Slim |
| Product Name | F, Slim Combination Laptop Lock-Reset |
| Product Type | Cable Lock |
| Product Color | Black |
| Product Family | Slim |
Show all 23 specsShow fewer
| Device Supported | Notebook |
|---|---|
| Product Material | Carbon Steel |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 25 |
| Locking Combination | 4-digit |
| Lock Configuration Type | Combination Lock |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | K60600WW |
| Lock Configuration Feature | Resettable |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECACC from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands

LOCKING EYELET FOR STANDARD SLOTS

KEYED CABLE LOCK SURFACE PRO

MICROSAVER 2.0 KEYED LAPTOP LOCK
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.