SCRATCH-RESISTANT ANTIMICROBIAL SCREEN PROTECTOR FOR IPAD 10TH G
SCRATCH-RESISTANT ANTIMICROBIAL SCREEN PROTECTOR FOR IPAD 10TH G
Key Features
- Gives your screens a layer of tough protection from grit and scratches
- Screen Protector - Fits screens measuring up to 10.9"
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Bubble-free - A combination of non-stick film coating and non-residual adhesives offer a screen without any bubbles
- Screen Protector with ipad (10th generation) device support for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Engineered to deflect everyday scratches and other minor screen damage, this transparent, ultra-thin Targus® Antimicrobial Screen Protector safeguards your iPad® A16 (11thgen) 11-inch and iPad® (10thgen.) 10.9-inch screen - without sacrificing touch response. Plus, enjoy greater productivity and viewing ease with a cleaner, clearer, fingerprint-free screen.
Application couldn't be easier: In a few simple steps you'll have seamless, bubble-free results. Includes screen protector, cleaning cloth and application card. Protect your technology investment and peace of mind with the addition of this custom-fit Targus Screen Protector.
Ideal for touch screen applications, the screen protector features Targus DefenseGuard® Antimicrobial Protection, which creates a cleaner touchpoint surface and works continuously to prevent the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard screen protectors are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
Tech Specs
| Width | 9.61" |
|---|---|
| Height | 9.61" |
| Length | 9.6" |
| Features | Easy to Apply |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | AWV362AMGL Screen Protector |
| Product Type | Screen Protector |
| Compatibility | <p>Apple - iPad (10th Generation),iPad (11th Generation)</p> |
| Product Model | AWV362AMGL |
Show all 24 specsShow fewer
| Anti-microbial | Yes |
|---|---|
| Device Supported | iPad (11th Generation) |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Brand Compatibility | Apple |
| Touch Compatibility | Yes |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Display Size Supported | 11" |
| Display Type Supported | LED |
| Manufacturer Part Number | AWV362AMGL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | iPad (10th Generation) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SCREEN from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





