
SCNR DS4608 AREA IMAGER HEALTHCARE CORDED HC WHITE MOTOR
SCNR DS4608 AREA IMAGER HEALTHCARE CORDED HC WHITE MOTOR
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
VERSATILITY THAT DOES MORE FOR YOUR WHOLE STORE
Shrink lines and deliver an in-store experience that keeps customers coming back again and again. The feature-rich DS4600 Series for Retail helps associates scan items of all sizes, read barcodes in nearly any condition and handle transactions of all kinds. Bulky items in a shopping cart, a customer's driver's license at the returns desk, a mobile coupon at checkout, tiny barcodes in the jewellery department, data from a travel document, the DS4600 Series does more for your whole store.
CAPTURE BARCODES MORE THAN 70 CENTIMETRES AWAY
Bulky and heavy items won't slow down your checkout lines. With an industry-leading 28-inch scan range on UPC codes and bright aim dot, it's easy for checkout associates to scan items in a shopper's cart without leaving the checkout.
ONE SCANNER FOR YOUR WHOLE STORE
No matter what kind of data you need to capture, the DS4600 Series is ready for the job. Scan barcodes on a mobile phone. Capture tiny barcodes on jewellery tags, or DotCode and dotted DataMatrix barcodes through cellophane. Read wide barcodes on packages. Collect data from IDs. Parse driver's license information. And much more.
FASTEST SCANNING PERFORMANCE IN ITS CLASS
Empower every associate to scan like your best associate. An 800 MHz microprocessor, high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology provide instant barcode capture on even the most challenging barcodes.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS4600 Series for Retail |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Healthcare White |
| Product Model | DS4608 |
| Product Family | DS4600 |
| Product Series | DS4600 |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Mexico |
|---|---|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | DS4608-HC4000BVZWW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Han Xin</li> <li>Postal Codes</li> <li>SecurPharm</li> <li>DotCode</li> <li>Dotted DataMatrix</li> </ul> <b>OCR:</b><br /> <ul> <li>OCR-A</li> <li>OCR-B</li> <li>MICR</li> <li>US Currency</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3 and similar brands


DS8108-HC USB KIT SCANNER AND CBAU21-S07ZAR SHIELDED USB CABL
CS6080 CORDLESS COMPANION SCANNER INDUCTIVE AREA IMAGER

SCAN DS8178 AREA IMAGER HEALTH CARE CORDLESS MAGNETIC FOOT
More from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

