
DS8178-HC FIPS DESK/WALL CRADLE USB KIT INCL SCAN USB CBLE CRADLE
DS8178-HC FIPS DESK/WALL CRADLE USB KIT INCL SCAN USB CBLE CRADLE
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Whether you choose the corded or cordless model, the DS8100-HC Series provides the tools nurses and other healthcare personnel need to perform everyday duties faster and more accurately and provide their patients with the best of care - from medication administration to blood verification and administration, specimen collection, admission, inventory management and more.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.6" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS8178-HC Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Healthcare White |
| Product Model | DS8178-HC |
| Product Family | DS8100-HC |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Series | DS8100-HC |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS8178-HCBU210MS5W |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b> <br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:<br /></b> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3 and similar brands


DS4608-HC USB KIT DS4608-HC4000BVZWW SCANNER

DS8108-HC USB KIT SCANNER AND CBAU21-S07ZAR SHIELDED USB CABL
CS6080 CORDLESS COMPANION SCANNER INDUCTIVE AREA IMAGER
More from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

