
DS8108-HC USB KIT SCANNER AND CBAU21-S07ZAR SHIELDED USB CABL
DS8108-HC USB KIT SCANNER AND CBAU21-S07ZAR SHIELDED USB CABL
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IMPROVE PATIENT CARE
Whether you choose the corded or cordless model, the DS8100-HC Series provides the tools nurses and other healthcare personnel need to perform everyday duties faster and more accurately and provide their patients with the best of care - from medication administration to blood verification and administration, specimen collection, admission, inventory management and more.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.6" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS8108-HC Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Healthcare White |
| Product Model | DS8108-HC |
| Host Interface | USB |
| Product Family | DS8100-HC |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Series | DS8100-HC |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 5.50 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS8108-HCBU2104ZVW |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b>2D:</b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3 and similar brands


DS4608-HC USB KIT DS4608-HC4000BVZWW SCANNER
CS6080 CORDLESS COMPANION SCANNER INDUCTIVE AREA IMAGER

SCAN DS8178 AREA IMAGER HEALTH CARE CORDLESS MAGNETIC FOOT
More from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

