SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
Key Features
- Intuitive 4.3-inch touch screen
- Wi-Fi (2.5/5GHz*) or USB connectivity
- 33% faster than its predecessor - Fast scans up to 40 ppm/80 ipm (A4-size documents, color, 300dpi)
- ScanSnap Cloud connects to your favorite cloud drive to manage your documents, receipts, business cards, and photos.
- Holds 50 sheets in the Automatic Document Feeder (ADF)
- Perfect for both individual and team use
- Stable paper feeding through Ultrasonic Sensor and high-quality Brake Roller
- Receipt Guide provides stable scanning for inconsistent paper sizes
- Produces clean images using Streak Reduction
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A New Generation in Productivity
The next generation iX1600 is the most flexible scanner in the category, allowing users to connect via Wi-Fi or USB. With 33% faster duplex scanning, you can get more done in less time and with ScanSnap Home 2.0 software, documents will be digitized, organized and saved with minimal effort.
Key Bullet Points:
- Intuitive 4.3-inch touch screen
- Wi-Fi (2.5/5GHz) or USB connectivity
- 33% faster than its predecessor - Fast scans up to 40 ppm/80 ipm (A4-size documents, color, 300dpi)
- ScanSnap Cloud connects to your favorite cloud drive to manage your documents, receipts, business cards, and photos.
- Holds 50 sheets in the Automatic Document Feeder (ADF)
- Perfect for both individual and team use
- Stable paper feeding through Ultrasonic Sensor and high-quality Brake Roller
- Receipt Guide provides stable scanning for inconsistent paper sizes
- Produces clean images using Streak Reduction
- Stay Organized with ScanSnap Home
- Optimized user experience: ScanSnap iX1600 features an intuitive 4.3inch touch screen for complete end to end scanning and data utilization
- Customize your preference: The scanner supports up to 30 customizable profiles. Customize the profile on the touch screen based on your scanning needs. Personalize scanning icons using color, icons or letters
- Scan anywhere you want whenever you want: Wi-Fi compatibility allows you to directly connect to your smart devices or cloud services without PC, and allows for flexible placement wherever its convenient
- Ideal for team sharing: One scanner supports up to 4 user licenses each allowing user profile and icon customizations.
- Stress-free usability for any users: Friendly user interface enables even the most technology challenged users to scan and complete their tasks with peace of mind.
- Clean, improved images: The iX1600 produces consistent, high quality and clean images. Even if streaks do appear on scanned images, the Streak Reduction function removes them, reducing the hassle of time-consuming rescans. Automatically removes blank pages, deskews and rotates, detects color, grayscale and black and white, detects document size
- Scan receipts and much more: Reduce paper preparation even before hitting the scan button. Scan oversized or difficult documents, including envelopes, receipts or business cards.
- Experience the best with ScanSnap Home software: The ultimate document management platform which combines all of your favorite functions into one. Easily manage, edit and access data from documents, business cards, receipts and photos with the software.
- Connect with ScanScap Cloud without the PC: You can choose to scan data directly from the ScanSnap iX1600 to your favorite cloud service without a computer or mobile device. The software automatically recognizes and organizes your file type by documents, receipts, and business cards, and sends it to the appropriate cloud based on your pre-set profiles.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6" |
| Brand Name | Ricoh |
| Media Size | Custom Size - 10.98" x 17.01" |
| Media Type | Paper Document |
| Scan Color | Grayscale |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Color Family | White |
| Large Format | Yes |
Show all 32 specsShow fewer
| Manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Product Line | ScanSnap |
| Product Name | Versatile Cloud Enabled Scanner |
| Product Type | ADF Scanner |
| Product Color | White |
| Product Model | iX1600 |
| Product Family | ScanSnap iX |
| Product Series | iX |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| PC Free Scanning | Yes |
| Country of Origin | Indonesia |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PA03770-B615 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows 10 (32-bit/64-bit) |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


