SANDISK EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
SANDISK EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- For ultra-fast data transfer, Solid State Drive leverages USB 3.2 (Gen 2) host interface connectivity
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Solid State Drive features non-volatile memory, enhancing your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Seize victory with this officially licensed PlayStation®Portable SSD.
Embrace your inner gaming champion with the officially licensed SanDisk Extreme Portable SSD for PlayStation®5 Console and PC. Unleash more fun and get the most out of Discord with a 1-month trial of Nitro - get access to all Nitro perks, including HD streaming, 2 Server Boosts, and more, along with capacities up to an epic 2TB to archive your new campaigns. With striking read speeds up to 1000MB/s, you can quickly unarchive games and jump into your next adventure. Plus, the IP65 water and dust resistance and up to 3-meter drop protection enables you to securely carry your favorite games with you.
Licensed for PlayStation
Designed, tested, and approved for PlayStation® consolesso gamers can jump into the PlayStation action fast and seamlessly.
Take Back Time
With enhanced speeds up to 1000MB/s quickly transfer games from external SSD archive to your PlayStation 5 internal storage.
Expand your PlayStation 5 Library
Expand your space for the size of the newest and greatest PlayStation®5 titles, allowing you to store more games without having to delete old ones.
PlayStation PC Gaming
For PlayStation PC games only, store your game library on this high-speed SSD and easily play directly off this drive connected to PC.
Discord Nitro
Unleash more fun and get the most out of Discord with a 1-month trial of Nitro - get access to all Nitro perks, including HD streaming, 2 Server Boosts, and more.
Play Fearlessly
With an IP65 rating and up to 3-meter drop protection.4 PlayStation®adventures are backed by SanDisk purpose-built quality and reliability - plus a 5-year limited warranty.
Tech Specs
| Width | 2.1" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 4" |
| Brand Name | SanDisk |
| Drive Type | External |
| Durability | Dust Resistant |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Extreme Portable |
| Product Name | Extreme Portable SSD for PlayStation 5 Console and PC - 2TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Compatibility | <p>PS5 console</p> |
| Product Model | SDSSDE62P-2T00-G25 |
Show all 23 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) |
|---|---|
| Product Family | Extreme Portable |
| Device Supported | Smartphone |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.45 oz |
| Maximum Sequential Read | 1000 MB/s |
| Manufacturer Part Number | SDSSDE62P-2T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | macOS 13+ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBSSD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands

EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
2.5IN USB3.0/2.0 SSD/HDD SATA III ENCLOSURE KIT

250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD

EXTREME PRO MICROSDXC 64GB+SD ADAPTER 200MB/S 90MB/S A2 C10 V30 U

32GB SDSDB-032G-A46 SECURE DIGITAL SD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.