32GB HIGH ENDURANCE USD .
32GB HIGH ENDURANCE USD .
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Ideal for dash cams and home monitoring systems
- Designed for high endurance so you can record for up to 20,000 hours with no worries
- Save more videos with capacities up to 256GB
- Record in Full HD and 4K with Class 10, U3 and V30 video speed ratings
- Quickly transfer or back up videos to computer with read speeds up to 100MB/s
- Two-year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Worry-Free Recording When You Need It
Designed to record for up to 20,000 hours1, the SanDisk® High Endurance microSD™ card gives you the peace of mind that your dash cam, home monitoring or security system will capture crucial footage when it happens, recording and re-recording worry-free. It's built tough too-ready to record in extreme heat or freezing cold, and it's shockproof, waterproof and x-ray proof.2 It's also rated Class 10, U3 and V304 so it has the speed you need to record in Full HD or 4K.3 Capacities of up to 256GB6 let you record and save more video, and read speeds of up to 100MB/s5 let you transfer that footage fast.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Length | 0.4" |
| Thickness | 40 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | High Endurance |
| Product Name | High Endurance microSD™ Card 32GB |
| Product Type | microSD |
| Product Family | High Endurance |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 40 MB/s |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | SDSQQNR-032G-AN6IA |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FL-CRD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands
16GB SDSQUNC-016G-AN6MA ULTRA USD 100MB/S C10

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

