EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- For ultra-fast data transfer, Solid State Drive leverages USB 3.2 (Gen 2) host interface connectivity
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Solid State Drive offers increased storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Seize victory with this officially licensed PlayStation Portable SSD.
Embrace your inner gaming champion with the officially licensed SanDisk Extreme Portable SSD for PlayStation 5 Console and PC. Unleash more fun and get the most out of Discord with a 1-month trial of Nitro5 - get access to all Nitro perks, including HD streaming, 2 Server Boosts, and more, along with capacities up to an epic 2TB2 to archive your new campaigns. With striking read speeds up to 1000MB/s,1 you can quickly unarchive games and jump into your next adventure. Plus, the IP65 water and dust resistance and up to 3-meter drop protection4 enables you to securely carry your favorite games with you.
Licensed for PlayStation
Designed, tested, and approved for PlayStation consoles so gamers can jump into the PlayStation action fast and seamlessly.
Take Back Time
With enhanced speeds up to 1000MB/s1 quickly transfer games from external SSD archive to your PlayStation 5 internal storage.
Expand your PlayStation 5 Library
Expand your space for the size of the newest and greatest PlayStation®5 titles, allowing you to store more games without having to delete old ones.
PlayStation PC Gaming
For PlayStation PC games only, store your game library on this high-speed SSD and easily play directly off this drive connected to PC.
Discord Nitro
Unleash more fun and get the most out of Discord with a 1-month trial of Nitro - get access to all Nitro perks, including HD streaming, Server Boosts, and more.
Play Fearlessly
With an IP65 rating and up to 3-meter drop protection.4 PlayStation® adventures are backed by SanDisk purpose-built quality and reliability - plus a 5-year limited warranty.
Tech Specs
| Width | 2.1" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 4" |
| Brand Name | SanDisk |
| Drive Type | External |
| Durability | Dust Resistant |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Extreme Portable |
| Product Name | Extreme Portable SDSSDE62P-1T00-G25 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Compatibility | <ul><li>PS5 console</li><li>USB Type-C™ devices (e.g., smartphones, laptops, tablets)</li></ul> |
| Product Model | SDSSDE62P-1T00-G25 |
Show all 23 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) |
|---|---|
| Product Family | Extreme Portable |
| Device Supported | PlayStation |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.45 oz |
| Maximum Sequential Read | 1000 MB/s |
| Manufacturer Part Number | SDSSDE62P-1T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Related Products
More in USBSSD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands

SANDISK EXTREME PORTABLE SSD FOR PLAYSTATION 5 CONSOLE AND PC
2.5IN USB3.0/2.0 SSD/HDD SATA III ENCLOSURE KIT

250GB USB-C 3.1 GEN2 EXTERNAL PORTABLE SSD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD

EXTREME PRO MICROSDXC 64GB+SD ADAPTER 200MB/S 90MB/S A2 C10 V30 U

32GB SDSDB-032G-A46 SECURE DIGITAL SD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.