
SAFE-IT TV WALL MOUNT 17-32IN EXTENDED-REACH ANTIMICROBIAL TAPE
SAFE-IT TV WALL MOUNT 17-32IN EXTENDED-REACH ANTIMICROBIAL TAPE
Key Features
- Extra-long gas spring articulating arm adjusts viewing angle with just a single touch
- Supports most 17-32 in. monitors and interactive displays up to 17.6 lb.
- Rotates 360° to ensure limitless screen placement and always a perfect angle
- Display cables attach to arm to reduce clutter and keep cords organized and hidden
- Includes antimicrobial tape for the handle to help protect against bacteria
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
TV Wall Mount Lets You Match the Screen to Your Content with 1-Touch Rotation
The Safe-IT™ DWMLARM1732AM rotates your connected display 360 degrees with generous swivel and tilt ability to ensure an ideal viewing angle no matter where your audience is. Recommended for classrooms, offices, healthcare facilities, home theaters, boardrooms, hotels, bars and restaurants, this extended-reach wall mount features an extra-long full-motion gas spring articulating arm that easily adjusts independently for both angle and height.
Hardware Included for Efficient Wall Mounting
This rotating TV wall mount is compatible with most flat-screen televisions, monitors and interactive digital whiteboards between 17 and 32 inches (43 to 81 centimeters) and up to 17.6 pounds (8 kilograms). Hardware is included for wall mounting on solid concrete or masonry surfaces. Monitor cables clip to the arm beneath included covers to eliminate clutter and keep cords hidden and organized.
VESA-Compliant Mounting Ensures Display Compatibility
VESA (Video Electronics Standards Association) promotes uniformity in the video electronics industry by developing standards for TVs and monitors. For hassle-free display compatibility, this TV wall mount supports the following VESA mounting hole patterns: 75 x 75 and 100 x 100.
Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Environment
The DWMLARM1732AM comes with a strip of antimicrobial tape, which you apply to the handle for additional protection against the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew.
Tech Specs
| Depth | 33.10" |
|---|---|
| Width | 74.70" |
| Height | 6.90" |
| Features | Extendable |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Safe-IT |
| Product Name | DWMLARM1732AM Extended-Reach TV Wall Mount |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Color | White |
| Product Model | DWMLARM1732AM |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Family | Safe-IT |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Package Contents | <ul> <li>DWMLARM1732AM Extended-Reach TV Wall Mount</li> <li>Antimicrobial Tape</li> <li>Mounting Hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Wall |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.85 lb |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DWMLARM1732AM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

CAP ADAPTER FOR QNV-8080R QNV-6082R LNV-6072R WHITE

FIREBOX T25/T45 RACK KIT

SONICWALL M.2 32GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.