
SAFE-IT DESKTOP MOUNT 17-32IN PRECISION-PLACEMENT ANTIMICROBIAL
SAFE-IT DESKTOP MOUNT 17-32IN PRECISION-PLACEMENT ANTIMICROBIAL
Key Features
- Premium coil spring allows effortless adjustment with the featured handle
- Adjustable steel mount supports most 17-32 in. monitors up to 15.4 lb.
- Tilt, swivel and 360° rotation for portrait or landscape help you find the perfect angle
- Display cables route through convenient slot to eliminate messy cord clutter
- Includes antimicrobial tape for the handle to help protect against bacteria and viruses
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Desktop Monitor Mount Lifts Your Display Above Your Work Area's Surface
This Safe-IT™ desk mount raises your display above your desk, table or workstation, allowing you to free up valuable surface space. Recommended for home or office use, the DDV1732AM fits most flat-screen and curved-screen monitors from 17 to 32 inches. The durable steel frame and handle tolerate frequent adjustments, and the premium coil spring supports displays up to 15.4 pounds (7 kilograms). All hardware is included.
Swivel, Tilt and Rotate the Dual Screens to Find the Most Comfortable Viewing Angles
The premium coil spring adjusts effortlessly to optimize viewing angles, minimize glare and improve ergonomics. To minimize screen glare, reduce eye fatigue and increase viewing comfort, the mount features tilt, swivel and 360° rotation for positioning your screens. Easy screen adjustment lets you quickly find just the right angles without interrupting your workday.
VESA-Compliant Mounting Ensures Display Compatibility
VESA (Video Electronics Standards Association) promotes uniformity in the video electronics industry by developing standards for television sets and monitors. For hassle-free display compatibility, this desktop monitor stand supports the following VESA mounting hole patterns: 75 x 75 and 100 x 100. Monitor cables route through a slot to eliminate clutter and keep cords hidden and organized.
Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Environment
The DDV1732AM comes with a strip of antimicrobial tape, which you can apply to the handle for additional protection against the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew.
Tech Specs
| Depth | 7.87" |
|---|---|
| Width | 9.45" |
| Height | 22.40" |
| Features | +/- 40° Swivel |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Safe-IT |
| Product Name | DDV1732AM Precision-Placement Desktop Mount |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Color | Black |
| Product Model | DDV1732AM |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Family | Safe-IT |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Package Contents | <ul> <li>DDV1732AM Precision-Placement Desktop Mount</li> <li>Antimicrobial Tape</li> <li>Assembly Hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Desk |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 15.40 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DDV1732AM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

CAP ADAPTER FOR QNV-8080R QNV-6082R LNV-6072R WHITE

FIREBOX T25/T45 RACK KIT

SONICWALL M.2 32GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.