California Proposition 65 Warning
S-1000-SFP MEDIA CONVERTER 1000B-T TO1000B-X SFP SLOT
S-1000-SFP MEDIA CONVERTER 1000B-T TO1000B-X SFP SLOT
Key Features
- Connect different types of media within a network with this single port
- With 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over twisted pair cable
- No hassle of internal installation, install externally
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Perle's line of feature rich 10/100/1000 SFP Media Converters transparently connects copper to SFP for multimode or single mode fiber. Our 10/100/1000 Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network, the life of non-fiber based equipment, or the distance between two devices. The pluggable fiber optics port allows for flexible network configurations using SFP transceivers supplied by Perle, Cisco or other manufacturers of MSA compliant SFPs.
Tech Specs
| Depth | 1" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 4.7" |
| Brand Name | Perle |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Product Name | S-1000-SFP Gigabit Ethernet Managed Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Model | S-1000-SFP |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Country of Origin | Canada |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Show all 21 specsShow fewer
| Expansion Slot Type | SFP |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 1 |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 05050184 |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Related Products
More in MEDIAC from PERLE SYSTEMS and similar brands
More from PERLE SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



