
RELIABLE EDID DATA FOR VGA SOURCE
RELIABLE EDID DATA FOR VGA SOURCE
Key Features
- Memorizes the display to reduce loss of signals and display quality as you disconnect or reconnect the device
- To fulfill your needs, this video emulation function is a perfect choice
- Plug and Play your video emulator with the PC and go
- No hassle of internal installation, install externally
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN VC010 is a VGA EDID Emulator, which is designed to emulate and store the EDID of a video display, providing constant and reliable EDID data for the a VGA source device to efficiently optimize video resolution.
The ATEN VGA EDID Emulator is a convenient tool that ensures smooth viewing experience for any video installation. The EDID Emulator provides three flexible methods for selecting and switching between EDID Modes: Default Mode, Programming Mode, and Learning Mode. It comes with an easy-to-use EDID Wizard that allows users to quickly view, store and manage EDID settings.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.1" |
| Width | 3.1" |
| Height | 1" |
| Functions | Video Switcher |
| Brand Name | VanCryst |
| Form Factor | External |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | VC010 VGA EDID Emulator |
| Product Type | Video Emulator |
| Analog Signal | Yes |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | VC010 |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>VC010 VGA EDID Emulator</li><li>1 x RS-232 Configuration Cable</li><li>1 x USB to DC Power Cord</li><li>1 x User Instructions</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Platform Supported | PC |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Weight (Approximate) | 0.33 lb |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VC010 |
| Maximum Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DISP-A from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands


2-PORT HDMI SPLITTER 1 IN 2 OUT 4K HDMI 2.0 DISPLAY/OUTPUT SPLITTER
VERBATIM USB-C WIRELESS DISPLAY ADAPTER WITH USB HUB CARD READER

EPSON PREMIUM POSTERBOARD MATTE 24 X 40 10-PK
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



