
California Proposition 65 Warning
2-PORT HDMI SPLITTER 1 IN 2 OUT 4K HDMI 2.0 DISPLAY/OUTPUT SPLITTER
2-PORT HDMI SPLITTER 1 IN 2 OUT 4K HDMI 2.0 DISPLAY/OUTPUT SPLITTER
Key Features
- DUPLICATED HDMI DISPLAYS: 2-Port 4K 60Hz HDMI Splitter displays the same image from a single HDMI source on dual-HDMI displays; HDR; UHD; 4:4:4 chroma subsampling support; HDMI 2.0; 18Gbps (total) Bandwidth; 7.1ch Audio; HDCP 2.2/1.4
- AUTOMATIC DOWNSCALING: HDMI splitter clones EDID settings from output port 1 to port 2, providing the same resolution on both displays; Built-in downscaler auto-detects the resolutions of the connected displays, enabling 1080p and 4K output simultaneously
- POWER OPTIONS: 4K HDMI Splitter includes a 31inch (78cm) USB power cable to connect to the included USB wall charger; USB-A power cable can be connected to any available 5V 1A USB port; Max 5W power consumption
- EXTRA-LONG CABLE: 1x2 splitter features a 20in built-in HDMI cable to connect to the source device, reducing strain on ports/connectors; Supports passive HDMI cables up to 16ft (5m) or active cables/extenders (sold separately) to reach further distances
- USER-FRIENDLY DESIGN: 1 in 2 out HDMI splitter features a reset button for easy troubleshooting and EDID redetection, without the need of unplugging cables; 8kV air and 6kV contact ESD protection; Driverless and OS independent
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4K 60Hz Resolution
This 2-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution and 4:4:4 chroma subsampling. Display 4K content on both your 4K displays or downscale the resolution to 1080p to support monitors with different resolutions, thanks to the built-in scaler. Ideal for environments containing displays of mixed resolutions.
USB Powered
The splitter includes a 31inch (78cm) USB Micro-B to Type-A power cable and USB wall charger. If an outlet is not available or within reach, the USB power cable can be connected to a 5V 1A USB Type-A port.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The reset button enables hassle-free hot plug EDID detection, without the need of unplugging cables. The splitter features 8kV air and 6kV contact Electrostatic Discharge (ESD) protection, suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Tech Specs
| Width | 2.2" |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Length | 2.6" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2-Port HDMI Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Splitter Type | 2-way |
| Indicator Light | Yes |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2-Port HDMI Splitter</li> <li>1 x USB Micro-B Cable</li> <li>1 x USB Wall Charger</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.25 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HDMI-SPLITTER-4K60UP |
| Maximum Video Resolution | 3480 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 16.40 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DISP-A from STARTECH.COM and similar brands

RELIABLE EDID DATA FOR VGA SOURCE
VERBATIM USB-C WIRELESS DISPLAY ADAPTER WITH USB HUB CARD READER

EPSON PREMIUM POSTERBOARD MATTE 24 X 40 10-PK
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



