RADEON RX550 4M 4GB GDDR5 4X DP
RADEON RX550 4M 4GB GDDR5 4X DP
Key Features
- Radeon™ Freesync™ 2 Technology
- Radeon™ Image Sharpening
- Radeon™ ReLive Capture & Stream
- AMD XConnect™ Ready
- HDR Ready
- DirectX™ 12 Optimized
- Vulkan® Optimized
- 1st Gen RDNA Architecture
- 14nm FinFET
- AMD LiquidVR™ Technology
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NEXT GENERATION GRAPHICS
AMD Radeon RDNA architecture is engineered for the next generation of high-performance gaming. It's the DNA that powers your games, the DNA that brings your games to life, the DNA that keeps evolving.
Take your gaming experience to the next level, experience stutter-free, tear-free gaming, reduced input latency and optimized drivers for new game releases with the AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition.
FidelityFX is a collection of high-quality post-process effects that automatically collapse multiple effects into fewer shader passes to reduce overhead and free up your GPU for the visceral experience you demand. Radeon Image Sharpening combines contrasts-adaptive sharpening with GPU upscaling to delivery crisp looking visuals with virtually no performance impact.
Tech Specs
| Bus Width | 128 bit |
|---|---|
| GPU Clock | 1.18 GHz |
| Brand Name | VisionTek |
| Card Height | Full-height |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Chipset Line | Radeon |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | RADEON RX 550 4GB Graphics Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | DirectX 12 |
Show all 27 specsShow fewer
| Chipset Model | RX 550 |
|---|---|
| Chipset Series | RX 500 |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| Standard Memory | 4 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Slot Space Required | Single |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Manufacturer Part Number | 901458 |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 3840 x 2160 |
Related Products
More in V-CARD from VISIONTEK and similar brands
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


