RADEON 6350 SFF 1GB DDR3 3M DMS59 2X DVI-I MINIDP W 2X VGA ADPT
RADEON 6350 SFF 1GB DDR3 3M DMS59 2X DVI-I MINIDP W 2X VGA ADPT
Key Features
- The cutting-edge AMD Radeon lets you experience video games with realism
- DirectX 11 API enables multi-threaded rendering for realistic gaming experience at great frame rates
- With increased scalability, PCI Express 2.0 x16 delivers high speed of data transfer
- The DDR3 SDRAM memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 2.4" height for better reliance and increased efficiency
- 1 GB DDR3 SDRAM on-board memory for keeping relevant data and help gaming details
- 3 monitors supported to ensure maximum productivity without compromising on quality
- Eyefinity Technology feature for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VisionTek ATI Radeon HD 6350 1GB SFF DMS59 x16 PCIe graphics card offers the most features and functionality in its class with complete DirectX 11 support and the world's most advanced graphics, display features and technologies. Designed to deliver a feature laden gaming/computing experience, ATI Radeon HD 6350 enables a seamless HD gaming experience with amazing image quality. At the "heart" of the entertainment experience on the PC, things like video playback, editing and transferring content to portable media players are now fast and easy. Supports Windows 7 and future DirectX11 games giving users incredible system performance in an energy efficient card that is easy to install with no external power supply needed.
Tech Specs
| Height | 2.4" |
|---|---|
| Length | 6.7" |
| Features | Avivo HD Technology |
| GPU Clock | 650 MHz |
| Brand Name | VisionTek |
| Card Height | Low-profile |
| DMS-59 Port | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Chipset Line | Radeon |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | Radeon HD 6350 Graphic Card |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Type | Graphic Card |
|---|---|
| API Supported | DirectX 11.0 |
| Chipset Model | HD 6350 |
| Chipset Series | HD 6000 |
| Digital Signal | Yes |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Standard Memory | 1 GB |
| Package Contents | <ul><li>Radeon HD 6350 Graphic Card</li><li>2 x DVI to VGA Adapters</li><li>Tall Bracket for ATX Conversion</li><li>DMS59 Y-cable</li><li>CD</li><li>Install Guide</li></ul> |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Software Included | <p>Driver</p> |
| Platform Supported | PC |
| Slot Space Required | Single |
| System Requirements | <ul><li>Intel Pentium 4/III, Celeron, AMD Duron/Athlon/Athlon XP, or compatible with x16 PCI Express slot</li><li>256MB of system memory (1GB+ recommended for Windows Vista)</li><li>Installation software requires CD-ROM drive</li><li>DVD playback requires DVD drive</li><li>Correct Chipset drivers</li><li>250 watt or greater power supply</li><li>Single x16 PCI Express expansion slot</li></ul><p><b>Operating System(s):</b></p><ul><li>Windows Vista</li><li>Windows 7</li></ul> |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 900456 |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
Related Products
More in V-CARD from VISIONTEK and similar brands

RADEON 4350 SFF 512MB DDR2 2X DVI-I TV OUT W 2X DVI-I TO VGA

RADEON RX 550 2GB GDDR5 4X MDP

RADEON RX550 4M 4GB GDDR5 4X DP
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.