RADEON 4350 SFF 512MB DDR2 2X DVI-I TV OUT W 2X DVI-I TO VGA
RADEON 4350 SFF 512MB DDR2 2X DVI-I TV OUT W 2X DVI-I TO VGA
Key Features
- The cutting-edge AMD Radeon HD 4350 lets you experience video games with realism
- DirectX 10.1 API loaded with DirectX 3D files to provide you with accelerated visuals in games
- PCI Express 2.0 x16 interface is hot-swappable and easy to use
- The DDR2 SDRAM memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Comes in 2.4" height for convenient carrying and dependable usability
- 512 MB DDR2 SDRAM on-board memory renders detailed images in a flash
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Save time and energy with the VisionTek Productivity Series ATI Radeon HD 4350 graphics cards which provide optimal performance, break-through efficiency and stability. These graphics cards are a great option for business users who engage in video conferencing or use creative applications that require fast frame rates and exceptional visual quality.
Tech Specs
| Height | 2.4" |
|---|---|
| Length | 6.7" |
| GPU Clock | 600 MHz |
| Brand Name | VisionTek |
| Chipset Line | Radeon |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | Radeon HD 4350 Graphics Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | DirectX 10.1 |
| Analog Signal | Yes |
| Chipset Model | HD 4350 |
| Chipset Series | HD 4000 |
Show all 23 specsShow fewer
| Digital Signal | Yes |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Standard Memory | 512 MB |
| Package Contents | <ul><li>Radeon HD 4350 Graphics Card</li><li>2 x DVI to VGA Adapters</li><li>Tall bracket for ATX Conversion</li><li>DMS59 Y-Cable</li><li>Driver CD</li><li>Install Guide</li></ul> |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 800 MHz |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <ul><li>Intel Pentium 4/III, Celeron, AMD Duron, Athlon, Athlon XP or compatible with x16 PCI Express slot</li><li>256MB of system memory (1GB+ recommended for Windows Vista)</li><li>Installation software requires CD-ROM drive</li><li>DVD playback requires DVD drive</li><li>Correct Chipset drivers</li><li>250 watt or greater power supply</li><li>Single x16 PCI Express expansion slot</li></ul> |
| Chipset Manufacturer | ATI |
| Manufacturer Part Number | 900273 |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
Related Products
More in V-CARD from VISIONTEK and similar brands

RADEON 6350 SFF 1GB DDR3 3M DMS59 2X DVI-I MINIDP W 2X VGA ADPT

RADEON RX 550 2GB GDDR5 4X MDP

RADEON RX550 4M 4GB GDDR5 4X DP
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.