PRIVACYVIEW FILTER MS 12.3IN SURFACE PRO 3/4-LANDSCAPE BLK
PRIVACYVIEW FILTER MS 12.3IN SURFACE PRO 3/4-LANDSCAPE BLK
Key Features
- Enhances secrecy of your data, surfing points of interest, and lessens the danger of any visual hacking or visual theft
- Fits 12.3" Tablet PC
- LCD display type support is brighter with added efficiency, thinner, and feature better refresh rates
- 3:2 Privacy Screen Filter - Best for 12.3" Tablet PC
- Touch Sensitive - Forms a layer over your device's screen and reacts impressively to your touch
- Privacy Screen Filter with tablet pc device support for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your Microsoft® Surface® Pro 3/4 series. Rocstor Microsoft® Surface® Pro 12.3" filter with 13:2 aspect ratio privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle. Rocstor filters reduce display blue light by 37%.
Use Rocstor's PrivacyView™ screen filters to support compliance with privacy regulations such as Health Insurance Portability Accountability ACT (HIPAA) and Health Information Technology for Economics and Clinical Health (HITECH). Rocstor's privacy screen filters are the means for protecting private and personal corporate, legal and medical records. Use your PrivacyView™ filters with confidence backed by exceptional Rocstor's Two-year limited warranty.
Tech Specs
| Width | 11.34" |
|---|---|
| Height | 7.75" |
| Features | Touch Sensitive |
| Brand Name | Rocstor |
| Durability | Scratch Resistant |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Line | Privacyview |
| Product Name | PrivacyView Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <b>Microsoft Tablet PCs:</b><br /> <ul> <li>Surface Pro 3</li> <li>Surface Pro 4</li> </ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Color | Matte |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Privacyview |
| Device Supported | Tablet PC |
| Package Contents | <ul> <li>PrivacyView Privacy Screen Filter </li> <li>Attachment Strips</li> <li>Cleaning Wipe</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Display Size Supported | 11.3" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | PV0017-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
Related Products
More in MNTR-F from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



