
PRIVACYVIEW FILTER 19IN WIDE 19IN MONITOR UNFRAMED BLACK
PRIVACYVIEW FILTER 19IN WIDE 19IN MONITOR UNFRAMED BLACK
Key Features
- Enhances secrecy of your data, surfing points of interest, and lessens the danger of any visual hacking or visual theft
- Fits 19" Monitor
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Perfect to fit 16:10 widescreen Monitor with a visible screen size of 19"
- 16:10 Widescreen - Offers brilliant picture clarity on your Monitor, while keeping in dark the visual thefts
- Microlouver Privacy Technology - Allows you to use your device in the open without disclosing any private information
- Privacy Screen Filter with monitor device support for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your monitor. Rocstor 19" Widescreen 16:10 privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle.
Use Rocstor's PrivacyView™ screen filters to support compliance with privacy regulations such as Health Insurance Portability Accountability ACT (HIPAA) and Health Information Technology for Economics and Clinical Health (HITECH). Rocstor's privacy screen filters are the means for protecting private and personal corporate, legal and medical records. Use your PrivacyView™ filters with confidence backed by exceptional Rocstor's Two Year limited warranty.
- Enhanced Microlouver technology "blacks out" side views
- Advanced privacy. Enhanced clarity.
- Screen data is visible only to persons directly in front of the display
- Will not blur or distort on-screen images
- Double sided filter: Matte or Glossy
- Reduces 35% of blue light
- Anti-glare
- Excellent for use in high traffic area
- Helps protect fragile LCD screen from scratches, damage and fingerprints
- Strengthens compliance to HIPAA and HITECH requirements
- Two-year warranty
- TAA Compliant
- Designed and Distributed by Rocstor in USA
Tech Specs
| Width | 16.06" |
|---|---|
| Height | 10.04" |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Rocstor |
| Durability | Scratch Resistant |
| Reversible | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Rocstor |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Line | Privacyview |
|---|---|
| Product Name | Privacyview Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Color | Glossy |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Privacyview |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul> <li>Privacyview Privacy Screen Filter</li> <li>Attachment Strips</li> <li>Slide Mount Tabs</li> <li>Manual</li> <li>Cleaning Wipe</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Size Supported | 19" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | PV0024-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
Related Products
More in MNTR-F from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



