
PRIVACYVIEW FILTER 14IN WIDE 14IN MONITOR UNFRAMED BLACK
PRIVACYVIEW FILTER 14IN WIDE 14IN MONITOR UNFRAMED BLACK
Key Features
- Privacy Screen Filter is reliable and offers convenient usage
- Features perfect compatibility with 14"
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- 16:9 Privacy Screen Filter - Perfect for 14" Notebook
- Edge2Edge - Avoids breaks and chipping on the sides of the glass and integrates consistently with your device
- Privacy Screen Filter with notebook device support prevents substantial amounts of blue light from being emitted from your screen and from reaching your eyes without affecting the visibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your laptop. Rocstor 14" Edge-to-Edge Widescreen filter, 16:9 aspect ratio privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle. Rocstor filters reduce display blue light by 37%.
Use Rocstor's PrivacyView™ screen filters to support compliance with privacy regulations such as Health Insurance Portability Accountability ACT (HIPAA) and Health Information Technology for Economics and Clinical Health (HITECH). Rocstor's privacy screen filters are the means for protecting private and personal corporate, legal and medical records. Use your PrivacyView™ filters with confidence backed by exceptional Rocstor's Two-year limited warranty.
- Enhanced Microlouver technology "blacks out" side views
- Advanced privacy. Enhanced clarity.
- fit most laptop computers and netbook computers
- Screen data is visible only to persons directly in front of the display
- Will not blur or distort on-screen images
- Double sided filter: Matte or Glossy
- Reduces 35% of blue light and glare
- Excellent for use in high traffic area
- Strengthens compliance to HIPAA and HITECH requirements
- Two-year warranty
- TAA Compliant
- Designed and Distributed by Rocstor in USA
Tech Specs
| Width | 12.80" |
|---|---|
| Height | 7.64" |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Rocstor |
| Durability | Dust Resistant |
| Reversible | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Rocstor |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Line | Privacyview |
|---|---|
| Product Name | Privacyview Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Color | Glossy |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Privacyview |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>Privacyview Privacy Screen Filter</li> <li>Attachment Strips</li> <li>Cleaning Wipe</li> <li>Slide Mount Tabs</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Size Supported | 14" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | PV0023-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
Related Products
More in MNTR-F from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



