PRESENTATION ADAPTER 4-PORT 4K 60HZ HDMI DP USB C VGA TO HDMI
PRESENTATION ADAPTER 4-PORT 4K 60HZ HDMI DP USB C VGA TO HDMI
Key Features
- Built-in 8 ft. HDMI cable connects up to 4 source devices to a single 4K display
- HDMI, DisplayPort and USB-C cables support true 4K resolutions @ 60 Hz (4:4:4)
- USB-C PD 3.0 port supports 20V 5A (100W) power output for charging host device
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | 4-in-1 Multi-Format Presentation Adapter Allows Convenient Connection to an HDMI Display
This presentation adapter connects up to four separate source devices of different audio/video formats to your 4K television, projector or monitor's HDMI input. Without the clutter of extra cables, the B321-4X1-HDVC lets you immediately connect your laptop, tablet or other device to an HDMI display. This adapter features built-in HDMI, DisplayPort, USB-C and VGA cables, making it great for a meeting room where connection to the display is shared among different users with different devices. A built-in USB cable connects to the display to power the adapter.
Versatile Adapter Suitable for Wide Range of Audio/Video Applications
By connecting the built-in eight-foot (2.4-meter) HDMI cable to a display in your conference room, lecture hall or classroom, you can quickly add a source device without untangling an external adapter cable or trying to find one with the right connectors. The multi-format B321-4X1-HDVC is recommended wherever a variety of A/V signals are transmitted to a 4K display, including home theaters, exhibition centers and trade shows. If multiple sources are connected, you can switch from one to another using the manual push button on the unit. Orange LEDs indicate which source is currently in use.
Transmits True 4K Video with HDR, 4:4:4 Color and 7.1-Channel Audio
The built-in HDMI, DisplayPort and USB-C cables support true 4K resolutions at 60 Hz. The HDMI cable also supports HDR (High Dynamic Range), providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. This adapter also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Full 7.1-channel digital surround sound ensures your ears receive the same treat as your eyes. The VGA port supports HD video up to 1920 x 1080 (1080p) at 60 Hz.
PD 3.0 Charging Port Charges the USB-C Source to Avoid Battery Drain and Signal Loss
The USB-C Power Delivery port provides up to 20V 5A (100W), of which 90W is used to charge and power the connected USB-C device, such as a MacBook Pro or Windows laptop (the other 10W is reserved for the USB-C chipset system). Connect the device's power supply or power adapter between the USB-C PD 3.0 port and an available AC outlet to prevent the source from running out of power prematurely.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B321-4X1-HDVC is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Typical Applications
Connect a variety of video source devices to an HDMI display without finding, storing or untangling multiple external cables
System Requirements
- Source devices with HDMI, DisplayPort, USB-C and/or VGA output
- Display device with HDMI input
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA In | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B321-4X1-HDVC 4-Port Multi-Format Presentation Adapter |
| Product Type | Display Receiver |
| Product Color | Black |
| Product Model | B321-4X1-HDVC |
Show all 30 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Receiver Depth | 0.94" |
| Receiver Width | 2.95" |
| Receiver Height | 4.25" |
| Package Contents | <ul> <li>B321-4X1-HDVC 4-Port Multi-Format Presentation Adapter</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B321-4X1-HDVC |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 12.35 oz |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVEXTN from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

2-CHANNEL AUDIO ENCODER/DECODER POE 100M PCM 2.0 44.1HZ/48KHZ/96KHZ

2-CHANNEL ANALOG AUDIO ENCODER 100M PCM 2.0 44.1KHZ/48KHZ/96KHZ

2-CHANNEL ANALOG AUDIO DECODER POE 100M PCM 2.0 44.KHZ/48KHZ/96KHZ
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.