2-CHANNEL ANALOG AUDIO ENCODER 100M PCM 2.0 44.1KHZ/48KHZ/96KHZ
2-CHANNEL ANALOG AUDIO ENCODER 100M PCM 2.0 44.1KHZ/48KHZ/96KHZ
Key Features
- Analog audio input supports balanced or unbalanced audio output
- Audio output supports 3-level gain adjustment: +18dBu, 0dBu (default) and -10dBV
- Audio sampling rate supports 44.1 kHz, 48 kHz and 96 kHz (24-bit)
- Dante solution supports AES67 RTP audio transmission
- Can be powered using a PoE network switch or a DC 12V power supply (not included)
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enables Dante Audio to Interface with Non-Dante Analog Devices
The A130-DNT-ENC allows non-Dante audio devices, including mixers, switches, amplifiers, receivers and speakers, to smoothly interface with Dante-compatible equipment and software. The encoder supports two-channel analog transmission, both balanced and unbalanced, over a network to Dante equipment. A convenient switch lets you adjust the audio gain between +18dBu, 0dBu (default) and -10dBV.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this audio encoder supports PoE, it can draw power from any connected PoE network switch, which saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing a separate power supply. It also gives you more flexibility in where you install the encoder, making it ideal for studios, live events and large conference areas where both network cabling and analog audio devices exist. Note : The A130-DNT-ENC accepts a DC 12V power supply (not included) when a PoE switch is not available.
Tech Specs
| Depth | 4.7" |
|---|---|
| Width | 1.9" |
| Height | 1" |
| Functions | Video Encoding |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | DC |
| Product Name | A130-DNT-ENC Dante 2-Channel Analog Audio Encoder |
| Product Type | Video/Audio Encoder |
| Product Color | Black |
| Product Model | A130-DNT-ENC |
Show all 22 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Audio Channels | 2 |
| Audio Line Out | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Mixer |
| Package Contents | <ul><li>A130-DNT-ENC Dante 2-Channel Analog Audio Encoder</li><li>6-pin 3.81 mm Phoenix connector</li><li>2-pin 3.81 mm Phoenix connector</li><li>Installation instructions</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 0.40 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | A130-DNT-ENC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVEXTN from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

PRESENTATION ADAPTER 4-PORT 4K 60HZ HDMI DP USB C VGA TO HDMI

2-CHANNEL AUDIO ENCODER/DECODER POE 100M PCM 2.0 44.1HZ/48KHZ/96KHZ

2-CHANNEL ANALOG AUDIO DECODER POE 100M PCM 2.0 44.KHZ/48KHZ/96KHZ
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.