
POWERLITE 1795F 3LCD PROJ 3200L
POWERLITE 1795F 3LCD PROJ 3200L
Key Features
- Lightweight and travel friendly - thin as a laptop; weighs just 4 lb
- Look for two numbers - look for both high color brightness and high white brightness.: Color Brightness: 3200 lumens, White Brightness: 3200 lumens
- Brilliant Full HD performance - 1080p resolution (1920 x 1080) for sharp, widescreen images
- Wireless - project from your laptop, tablet, or smartphone without plugging into the projector, so you can move freely about the room
- Far more accurate color with Epson - 3LCD, 3-chip technology for 3x Higher Color Brightness2 and up to 3x Wider Color Gamut than competitive DLP projectors
- Fast, easy image adjustments - auto horizontal and vertical keystone correction, plus Screen Fit to quickly adjust the image to fit the screen, even if the projector is placed off center
- Turn your projector into a smart display - supports full wireless mirroring for Miracast-enabled devices
- Share HD videos directly from your smartphone, tablet or streaming device - supports Chromecast via HDMI®, plus Roku and MHL-enabled devices
- Fast wireless setup for your mobile device - just scan the on-screen QR code using your phone or tablet
- Compatible with the latest laptops and media players - supports HDMI, the standard in connectivity, for digital video and audio with just one cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built for business travel, the ultra portable PowerLite 1795F projector features Full HD wireless widescreen performance, plus convenient Miracast streaming. This ultra thin, 4 lb model provides 3,200 lumens of color brightness, 3,200 lumens of white brightness and 1080p resolution - ideal for Full HD-quality content. Offering 3x Higher Color Brightness than competitive models, Epson® 3LCD projectors ensure bright, vivid presentations. Featuring Miracast, the latest in wireless connectivity, the 1795F can mirror content from a smartphone or streaming device. It also supports Chromecast™, Roku® and MHL-enabled devices. And, its auto horizontal and vertical keystone correction offer fast, easy image adjustments.
Projection System: High-aperture Epson 3-chip 3LCD technologyNative Resolution: Full HD 1920 x 1080 (1080p)
Color Brightness: 3200 lumens
White Brightness: 3200 lumens
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Lamp Type | UHE |
| Brand Name | Epson |
| Lamp Power | 214 W |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.2x |
| Product Line | PowerLite |
| Product Name | PowerLite 1795F Wireless Full HD 1080p 3LCD Projector |
| Product Type | LCD Projector |
| Wireless LAN | Yes |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Model | 1795F |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite 1795F Wireless Full HD 1080p 3LCD Projector</li> <li>Power Cable</li> <li>Computer Cable (VGA)</li> <li>USB Cable</li> <li>Projector Remote Control with Batteries</li> <li>Soft Carrying Case</li> <li>User Manual CD</li> <li>EasyMP Software CD</li> <li>Quick Setup Sheet</li> <li>Registration Card</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Focal Length | 16.82 mm |
| Minimum Focal Length | 14.06 mm |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 7000 Hour |
| Manufacturer Part Number | V11H796020 |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Operating Power Consumption | 309 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
