
POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE 118 PROJECTOR
Key Features
- These LCD projectors can be used in large rooms where a greater projection distance is needed
- 3800 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- XGA - a graphic mode that is suitable for spreadsheets and presentations at a budget-friendly price
- Up to 16,000:1 contrast ratio
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Enjoy PC-free projection with USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built with advanced 3LCD technology, this dynamic XGA projector displays vibrant images with 3,800 lumens of color. Integrated moderator function allows up to 50 users to connect to the display and share content from laptops or mobile devices. A durable and reliable solution, it also offers a long lamp life up to 17,000 hours, a 16-watt speaker, microphone input and dual HDMI ports to support versatile and engaging projection in a variety of learning environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 10.2" |
| Width | 11.6" |
| Height | 3.6" |
| Lamp Type | UHE |
| Brand Name | Epson |
| Lamp Power | 210 W |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Graphic Mode | XGA |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.2x |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Line | PowerLite |
|---|---|
| Product Name | PowerLite 118 3LCD XGA Classroom Projector with Dual HDMI |
| Product Type | LCD Projector |
| Product Model | 118 |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite 118 3LCD XGA Classroom Projector with Dual HDMI</li> <li>Power Cord</li> <li>Computer Cable (VGA)</li> <li>Projector Remote Control</li> <li>Batteries</li> <li>User Manual CD</li> <li>Software CD</li> <li>Quick Setup Sheet</li> <li>Warranty Card</li> <li>Password Protect Sticker</li> </ul> |
| Application/Usage | Class Room |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Maximum Focal Length | 20.28 mm |
| Minimum Focal Length | 16.90 mm |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 8000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 17000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | V11HA03020 |
| Standard Mode Brightness | 3800 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Maximum Projection Distance | 25 ft |
| Minimum Projection Distance | 30" |
| Operating Power Consumption | 345 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Additional Warranty Information | <p>purchased new and operated in the United States, Canada, or Puerto Rico will be free from defects in workmanship and materials for a period of two (2) years</p> |
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands

POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR

POWERLITE 1780W 3LCD PROJ 3000L WXGA HDMI
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
