
POWERLITE X49 PROJECTOR
POWERLITE X49 PROJECTOR
Key Features
- These LCD projectors can be used in large rooms where a greater projection distance is needed
- Delivers powerful 3600 lm brightness for clear visuals
- XGA - a graphic mode that is suitable for spreadsheets and presentations at a budget-friendly price
- The 16,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Create engaging classroom displays with this dynamic, ultra-bright projector. Advanced 3LCD technology delivers eye-catching, 3,600-lumen displays with native XGA resolution. Designed to enhance in-class collaboration, this projector can be used with both smart devices and laptops. Built-in moderator function allows up to 50 users to connect to the display simultaneously. Built to last, this durable projector provides a long lamp life of up to 12,000 hours in Eco-mode. Plus, HDMI connectivity and convenient, positioning flexibility allow you to easily use this projector from anywhere in the classroom.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 10.2" |
| Width | 11.6" |
| Height | 3.4" |
| Lamp Type | UHE |
| Brand Name | Epson |
| Lamp Power | 210 W |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Graphic Mode | XGA |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.2x |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Line | PowerLite |
|---|---|
| Product Name | PowerLite X49 3LCD XGA Classroom Projector with HDMI |
| Product Type | LCD Projector |
| Product Model | X49 |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite X49 3LCD XGA Classroom Projector with HDMI</li> <li>Power Cord</li> <li>Computer Cable (VGA)</li> <li>Projector Remote Control</li> <li>Batteries</li> <li>Software CD</li> <li>Quick Setup Sheet</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Application/Usage | Class Room |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Projection Method | Rear |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Maximum Focal Length | 20.28 mm |
| Minimum Focal Length | 16.90 mm |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 12000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | V11H982020 |
| Standard Mode Brightness | 3600 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Maximum Projection Distance | 25 ft |
| Minimum Projection Distance | 30" |
| Operating Power Consumption | 345 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Additional Warranty Information | <p>purchased new and operated in the United States, Canada, or Puerto Rico will be free from defects in workmanship and materials for a period of two (2) years</p> |
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands

POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR

POWERLITE 1780W 3LCD PROJ 3000L WXGA HDMI
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
