
PORTABLE POWER STATION - 1800W LI-ION AC DC USB-A/C QC 3.0 LCD
PORTABLE POWER STATION - 1800W LI-ION AC DC USB-A/C QC 3.0 LCD
Key Features
- Emission-free alternative to gas-powered generators can be used indoors and outdoors
- Ideal for locations or applications where utility power and generators are impractical
- AC/DC/USB-A/USB-C/QC 3.0/DC5521 outputs can power a wide range of equipment
- Offers multiple recharging options for your convenience, such as a standard AC outlet
- Durable easy-grip handles enable easy carrying to the worksite or campsite
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Lithium-Ion Portable Power Station Keeps Your Electronic Devices Operating Anywhere
The GC1800L features a lithium iron phosphate battery (LiFePO4) that provides pure sine wave battery power to essential electronics in industrial applications. A clean, quiet alternative to gas- or diesel-powered generators, this portable power station is ideal for locations where utility power is unreliable or unavailable, such as construction sites, workshops, fleet trucks, field medical sites, food trucks, farmer's markets and campsites.
Multiple Power Outputs Match a Wide Range of Devices
Four NEMA 5-20R AC outlets (120V), two 5.5 mm DC outputs (11-14V 10A), a CLA (cigarette lighter) output, two universal USB-A ports, two Quick Charge (QC) 3.0 USB-A ports and two USB-C charging ports power and charge a variety of equipment, including auxiliary lighting, power tools and pumps, appliances, computers and printers, fans, heaters, even a coffee maker and toaster for a quick breakfast in camp.
Safe Off-the-Grid Power That Goes Where You Go
The GC1800L provides up to 1800 watts of backup power (or emergency backup power) that can be used on job sites or in work trucks. Built-in short-circuit and overpower protection helps keep your connected devices safe. Cooling vents deliver outside air that prevents internal overheating. A front-panel LCD display gives you input, output and battery capacity information at a glance.
Rechargeable Power Source Allows a Long Life
The LiFePO4 batteries can be charged and discharged more than 3000 times before capacity begins to wane. For your convenience, batteries can be charged in three different ways: a standard AC wall outlet using the included AC adapter, a vehicle's CLA connector or solar panels (purchased separately).
Convenient to Take with You Indoors or Outdoors
Built-in handles make it easy for you to carry the GC1800L wherever needed. Because the portable power station is battery-powered, unlike a gas generator, it requires no ventilation and can be used indoors. It also runs quietly. The portable power station weighs 42.7 pounds (19.4 kilograms).
Tech Specs
| Depth | 11.80" |
|---|---|
| Width | 10.60" |
| Height | 17" |
| Features | Durable |
| Brand Name | Eaton |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | Solar |
| Product Name | GC1800L Portable Power Station |
| Product Type | Portable Power Station |
| Charging Time | 1.70 Hour |
| Input Current | 15 A |
| Input Voltage | 230 V AC |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | GC1800L |
| Battery Energy | 1229 Wh |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Output Current | 15 A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Protection Type | Short Circuit |
| Battery Capacity | 50 |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>GC1800L Portable Power Station</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Power Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Owner's Manual</li></ul> |
| Application/Usage | Chromebook |
| Battery Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Country of Origin | China |
| Input Receptacles | DC7909 |
| Battery Cycle Life | 4000 |
| Output Receptacles | 4 x NEMA 5-20R |
| Maximum Output Power | 1800 W |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | GC1800L |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC Part 15 Class B (USA)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ICES-003 Issue 7</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CAN/CSA-C22.2 No. 107.3 (Canada)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL 1778</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL 2743</li></ul> |
| Maximum Storage Temperature | 114°F (45.6°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 68°F (20°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from EATON and similar brands
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



