
220W FOLDABLE PORTABLE SOLAR PANEL FOR PORTABLE POWER STATIONS
220W FOLDABLE PORTABLE SOLAR PANEL FOR PORTABLE POWER STATIONS
Key Features
- Lightweight solar panel can be carried from car to campsite in one hand using handles
- Dustproof and IP66-rated to endure powerful jets of water from any direction
- Built-in kickstands easily adjust to help you find the perfect angle to the sun
- Included power cable connects directly to portable power station
- Folds into a compact size for convenient storage while traveling to and from site
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Recharges a portable power station when an AC outlet is unavailable at a construction site, workshop, field medical site, food truck, farmer's market or campsite.
- Lightweight solar panel can be carried from car to campsite in one hand using handles
- Dustproof and IP66-rated to endure powerful jets of water from any direction
- Built-in kickstands easily adjust to help you find the perfect angle to the sun
- Included power cable connects directly to portable power station
- Folds into a compact size for convenient storage while traveling to and from site
- 2-year limited warranty
Features
Keeps Your Portable Power Station Charged and Ready When AC Input Is Unavailable
This compact and lightweight solar panel pairs with Eaton's portable lithium-ion power stations, including the GC1800L and GC3000L models (sold separately), to create a complete mobile power solution. Just connect the SC-G0220M solar panel's power cable to the portable power station in a location where utility power is unreliable or unavailable, such as construction sites, workshops, fleet trucks, field medical sites, food trucks, farmer's markets, film or television shooting locations, concerts or other outdoor events, edge IT installations and campsites.
IP66 Rating Denotes Resistance to Dust and Water
The solar panel's IP66 rating means it is not only 100% protected against dust, but also able to endure high-pressure jets of water from any direction with no damage or decline in performance. Its water and dust resistance keeps the solar panel safe in storms and other foul weather.
Easy and Convenient to Use
After connecting the power cable to the portable power station, adjust the built-in kickstands to find the ideal angle to the sun for rapid charging. When not in use, the SC-G0220M folds into a flat rectangle for convenient storage in a car trunk, truck bed or SUV. Built-in handles allow easy carrying of the solar panel to and from the charging site.
Tech Specs
| Depth | 0.94" |
|---|---|
| Width | 1.18" |
| Height | 2.83" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Eaton |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 220W Foldable Portable Solar Panel for Portable Power Stations |
| Compatibility | <p><strong>Eaton portable power stations:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>GC1800L</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>GC3000L</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | SC-G0220M |
Show all 18 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>220W Foldable Portable Solar Panel for Portable Power Stations</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Owner's Manual</li></ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Camping |
| Country of Origin | China |
| Output Power Capacity | 220 W |
| Manufacturer Part Number | SC-G0220M |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from EATON and similar brands
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



