
NUSCAN 5200TU USB 2D SCAN ANTIMICROBIAL WP BLK YLW
NUSCAN 5200TU USB 2D SCAN ANTIMICROBIAL WP BLK YLW
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Features CMOS image sensor
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso NuScan 5200TU is compatible with a wide range of 1D and 2D barcode symbologies. With CMOS imager the NuScan 5200TU is able to scan major 2D barcodes such as PDF 417, QR Codes, Data Matrix, and micro QR Code. As your daily peripheral companion, your peripheral must be able to provide you with good hygiene and cleanness. Built with waterproof and antimicrobial substances, the NuScan 5200TU can be cleaned periodically. Its 7 meter drop protection also adds to its ruggedness. With all these great features, the NuScan 5200TU is truly your ultimate barcode scanner.
Features:
Antimicrobial
The Nuscan 5200TU is made with antimicrobial material which prevents the growth of harmful bacteria and protects against the buildup germs.
Waterproof
IP67 Rated. Sealed with a silicone plastic material, this scanner is 100% waterproof and can be cleaned with soap and water or other liquids cleaners. Ranked as a IP67 Waterproof Standard, this device can withstand being submerged in water for up to 30 min up to a depth of 3 feet.
Drop Protection
With its rugged design and durable silicone plastic material, the Nuscan 5200TU is less likely to become damaged due to accidental drops from up to 20 feet.
2D & 1D Scanning Engine
Easily and instantly read 2-dimensional barcode symbologies such as the most common PDF 417, QR, Data Matrix, and micro QR Code. 1D barcode symbologies are supported as well, making the Nuscan 5200TU truly reliable
Superior Scanning Performance
The 24 inches per second (IPS) motion tolerance and the innovative high pixels CMOS engine offer fast and accurate scanning results.
Tech Specs
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 4" |
| Length | 7" |
| Brand Name | Adesso |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | NuScan |
| Product Name | NuScan 5200TU- Antimicrobial & Waterproof 2D Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Black |
| Product Model | 5200TU |
Show all 35 specsShow fewer
| Scanner Range | Long Range |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Product Family | NuScan |
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Package Contents | <ul> <li>NuScan 5200TU- Antimicrobial & Waterproof 2D Barcode Scanner</li> <li>Quick Start User Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Retail |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scanning Distance | 12" |
| Drop Specification | <p>Withstanding 7m freefall drops</p> |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 50° |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 5200TU |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:<br /></b> <ul> <li>UPC-A/E</li> <li>EAN13/8</li> <li>Code 128</li> <li>GS1-128</li> <li>Code 39 (Plain&Full ASCII)</li> <li>Code 93</li> <li>Code 11</li> <li>Code 25 (ITF/Industrial/Matrix/IATA Standard)</li> <li>Codabar</li> <li>MSI/MSI Plessey</li> <li>GS1 DataBar</li> </ul> <b>2D:</b> <ul> <li>PDF 417</li> <li>Data Matrix</li> <li>QR</li> <li>Micro QR</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ADESSO INNOVATION - POS and similar brands
More from ADESSO INNOVATION - POS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




