
2D HANDHELD BARCODE SCANNER USB USB
2D HANDHELD BARCODE SCANNER USB USB
Key Features
- Scan barcodes with a staggering speed of 30 scan/s
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- LED aimer is a perfect choice for patient-facing applications
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso NuScan 2600U is capable of scanning a wide range of 1D and 2D barcodes, such as UPC-A, UPC-E, EAN-8, EAN-13, PDF417, QR Code, Data Matrix, and Micro QR Code, with its 640*480 CMOS imager. The NuScan 2600U has a 10-inch scan depth. The drop-protection design prevents damage due to accidental drops of less than 1.5 meters. With all these great features, the NuScan 2600U is truly your ultimate barcode scanner.
2D Scanning EngineThe 2D scanning engine offers decoding capability for 2D barcodes like PDF417, Data Matrix, QR Code, MicroQR as well as common 1D barcodes.
Reliable Data CollectionIt’s built-in decoder can read the majority of 1D & 2D barcodes and it’s driver-less operation makes it easy to use with both Windows and Mac operating systems.
Superior Scanning PerformanceEquipped with a 640*480 CMOS sensor the scanner has a motion tolerance of 5 inches per second, offering fast and accurate scanning results.
Long Scanning RangeThe scanner is able to scan barcodes up to a distance of 10 inches.
Drop ProtectionThe drop-protection design prevents damage due to accidental drops of less than 1.5 meters.
Tech Specs
| Width | 2.9" |
|---|---|
| Height | 4.1" |
| Length | 6.6" |
| Scan Rate | 30 scan/s |
| Brand Name | Adesso |
| Form Factor | Handheld |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | NuScan |
| Product Name | NuScan 2600U - Handheld 2D Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Model | 2600U |
Show all 32 specsShow fewer
| Scanner Range | Long Range |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Product Family | NuScan |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul> <li>NuScan 2600U - Handheld 2D Barcode Scanner</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Healthcare |
| Country of Origin | Taiwan |
| Scanning Distance | 12" |
| Drop Specification | The drop-protection design prevents damage due to accidental drops of less than 1.5 meters. |
| Platform Supported | Android |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Minimum Print Contrast | 35% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN2600U |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b> </p> <ul> <li>EAN-8</li> <li>EAN-13</li> <li>EAN-13 2 add-on</li> <li>EAN-13 5add-on</li> <li>ISSN</li> <li>ISBN</li> <li>UPC-A</li> <li>UPC-E</li> <li>Code 11</li> <li>Code 32</li> <li>Code 39</li> <li>Code 93</li> <li>Code 128</li> <li>Codabar</li> <li>Industrial 2 of 5</li> <li>Interleaved 2 of 5</li> <li>Matrix 2 of 5</li> </ul> <p><b>2D:<br /></b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>MicroPDF417</li> <li>MicroQR</li> <li>Data Matrix</li> <li>QR</li> <li>Aztec</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in BS-HH from ADESSO INNOVATION - POS and similar brands
More from ADESSO INNOVATION - POS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




