13IN REPL CASH TRAY COIN TRAY ADJ BILL SLOTS MEDIA SLOT
13IN REPL CASH TRAY COIN TRAY ADJ BILL SLOTS MEDIA SLOT
Key Features
- Removable Tray and Coin Case:The removable tray gives the extra option to carry out the cash separately from the cash drawer. The tray itself has a a coin case insert which is easily removable.
- Space Underneath for Large Bills/Checks from Media Slot:When large bills and checks are inserted through the Media Slot from outside, they will slide underneath the tray for safe keeping.
- Adjustable Dividers:The removable case comes with bill and coin dividers which can be eaily installed for customized storage space options.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This is the insert tray and coin case for the Adesso MRP-13CD, which can be obtained separately. This durable cash tray is able to hold a maximum weight load of up to 30 kg. The coin case insert is removable, while the coin dividers are adjustable for customized storage space options.
Tech Specs
| Depth | 10" |
|---|---|
| Width | 12" |
| Height | 2.3" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 13" POS Cash Drawer Tray |
| Product Type | Cash Tray |
| Compatibility | 13" POS Cash Drawer (MRP-13CD) |
| Product Model | MRP-13CD-TR |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Additional Information | <ul> <li>Drawer Case: 4 Bill Case & 5 Coin Case & 2 Media Slots</li> <li>Drawer Interface: Standard RJ12 Connection</li> <li>Removable Tray and Coin Case</li> <li>Adjustable Dividers</li> <li>Space Underneath for Large Bills/Checks from Media Slot</li> </ul> |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | MRP-13CD-TR |
|---|---|
| Number of Bill Compartments | 4 |
| Number of Coin Compartments | 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-CD from ADESSO INNOVATION - POS and similar brands
More from ADESSO INNOVATION - POS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




