
NUCLIAS CONNECT HUB NUCLIAS CONNECT HUB
NUCLIAS CONNECT HUB NUCLIAS CONNECT HUB
Key Features
- Use this wireless LAN controller to provide the visibility, scalability, and reliability needed for system wide wireless LAN network
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- Rack-mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wireless Managed Controller for D-Link's Nuclias Connect Solution for Small to Medium-Sized Business (SMB) networks.
Key solution features
- Versatile and Cost-Effective Hardware Controller
- Backwards-Compatibility with Legacy APs
- Intuitive Interface
- Traffic Reporting & Analytics
- Multi-Tenant & Role-Based Administration
- Searchable & Auditable Event & Change Logs
- Customizable Captive Portal
- Single Sign-On
- Payment Gateway Integration and Front-Desk Ticket Management
A Refreshing Take on Network Management
The D-Link DNH-100 Wireless Controller is a centralized wireless LAN manager developed specifically for our Nuclias Connect management solution and is suitable for small to medium-sized business (SMB) IT infrastructure. It comes preloaded with Nuclias Connect network management software, which is a key asset for businesses where IT skills are limited by financial or other constraints.
Tasks can be centralized and automated, meaning the DNH-100 is highly suited for remote deployment where either dedicated onsite staff are unavailable, or servers, PCs and other devices that can run the software might not be viable.
Better-Than-Expected Performance at a Smaller-Than-Expected Price
The DNH-100 is unbeatable value for money, delivering real value at a lower-than-expected price. Its backwards compatibility with a variety of legacy AP's means no need to unnecessarily replace older but still functioning hardware, better for your wallet and the planet.
With the ability to support up to 100 APs and a variety of business tools including Captive Portal, Payment Gateway Integration and Front Desk Ticket Management. Accordingly, all these top-notch capabilities can all be centralized thanks to the Nuclias Connect management software to reduce admin cost and fulfil most of SMBs networking and day-to-day demands.
Big Things Come in Small Packages
Despite its modest size, the DNH-100 offers the same Nuclias Connect management functionality of a larger device.
With a 1000Base-T Ethernet port, a USB 3.0 port, a Micro SD slot as well as support for IEEE 802.3ab/u/x, it's fully equipped for all occasions. Furthermore, manage up to 100 APs at one time, create and configure AP profiles, multiple SSID settings, access control, VLANs, time-based rules, bandwidth and performance. Control ranges from all-encompassing down to a single AP, so that fine-tuning your network via the connect software is effortlessly simple.
A Network That Can Look Out for Itself
The DNH-100 features self-organizing and self-optimizing capabilities such as interval-based radio scanning and analysis, self-management of radio frequency, as well as L2/L3 AP discovery and output power. Combined with other self-healing capabilities, it can maintain stability and continue operating at optimal levels even during peak usage times, so you can rest assured users are getting the best service possible.
An End to an Endless Number of Accounts
Nuclias Connect enables an extensive understanding of your network and its users through traffic analytics and status reports, which can be viewed at a glance. Insights derived from this data provide actionable intelligence which businesses can use to create business value. Traffic can be viewed across the entire network, down to the level of a single AP. Capacity and growth can be evaluated, as well as any irregularities that may arise, allowing for easier troubleshooting.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.9" |
| Width | 7.5" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | D-Link |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Line | Nuclias |
| Product Name | Nuclias Connect Wireless Controller |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | DNH-100 |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Family | Nuclias |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 6.50 W |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.17 lb |
| Manufacturer Part Number | DNH-100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in WL-AP from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS and similar brands


USB BLUETOOTH ADAPTER V4.0 BLUETOOTH RECEIVER DONGLE CLASS 2
CEILING GRID CLIP FOR AIRONET APS FLUSH MOUNT
AP-220-MNT-W1W MT BASIC WHITE KIT PL-VL PROMO NO DEAL REG
More from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS
Other products available from this brand

5PORT GIG DESKTOP SWITCH GREEN UNMANAGED METAL CHASSIS

DGS-1100 SERIES 5 PORT GIGABIT SMART MANAGED SWITCH

5PORT GIGABIT UNMANAGED DESKTOP SWITCH WITH 4PORT POE

16PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.