
DGS-1008P 8PORT UNMANAGED 10/100/1000 4PORT POE ENET RJ45
DGS-1008P 8PORT UNMANAGED 10/100/1000 4PORT POE ENET RJ45
Key Features
- Ethernet Switch provides reliable, efficient connectivity to ensure maximum feasibility
- Electrical power is transmitted along with data in a single cableto devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
- Quickly and easily set up a wired network with 8 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DGS-1008P PoE Gigabit Desktop switch provides a cost-effective way for office users to easily connect and supply power to Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones. It also provides the opportunity to add additional Ethernet devices like computers, printers, and Network Attached Storage (NAS) onto a network. This compact PoE switch is equipped with Gigabit ports for faster speeds and operates quietly, making it ideal for use in virtually any room or office. In addition, D-Link's Green Ethernet technology saves power when the switch is active and inactive.
Cable diagnostics function
Every time the DGS-1008P is powered up, it runs a micro diagnostics routine to check the integrity of the connected Ethernet cables. If a failure is detected, the switch will flag it by means of its front panel LEDs, making it easy for the user to troubleshoot wiring problems.
Tech Specs
| Depth | 4.7" |
|---|---|
| Width | 7.5" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | D-Link |
| Manageable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | DGS-1008P Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | DGS-1008P |
| Layer Supported | 2 |
Show all 24 specsShow fewer
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Manufacturer Part Number | DGS-1008P |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Class B</li><li>ICES-003 Class B</li><li>CE Class B</li><li>C-Tick Class B</li><li>VCCI Class B</li><li>cUL</li><li>LVD</li></ul> |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 4 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STD-SW from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS and similar brands


5PORT GIGABIT UNMANAGED DESKTOP SWITCH WITH 4PORT POE

16PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP

24PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
More from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
