
16PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
16PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 16 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The D-Link® 16-Port Gigabit Switch (DGS-1016D) delivers power, performance, and reliability in one cost-effective, space-saving design. Increase the speed of your network server and backbone connections, or make Gigabit to the desktop a reality. Users in the office, workgroup, or creative production environment can now transfer large bandwidth-intensive files faster. Transfer graphics, CGI, CAD, or multimedia files across the network without hesitation. The versatile and compact 1RU height design of the DGS-1016D enables the device to be rackmounted in a standard 19-inch rack while conserving valuable rack space.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| MTBF | 1882372 Hour |
| Depth | 7.1" |
| Width | 11" |
| Height | 1.8" |
| LRE Port | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | D-Link |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
Show all 34 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Name | 16-Port Gigabit Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | DGS-1016D |
| Layer Supported | 2 |
| Management Port | No |
| Token Ring Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Power Consumption | 37.50 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 2.97 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DGS-1016D |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3: Ethernet</li><li>IEEE 802.3u: Fast Ethernet</li><li>IEEE 802.3x: Flow Control</li><li>IEEE 802.3ab: Gigabit Ethernet</li><li>Emissions: CE Mark A, FCC Class A</li><li>Safety: CSA + NRTL/C</li></ul> |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
Related Products
More in STD-SW from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS and similar brands


5PORT GIGABIT UNMANAGED DESKTOP SWITCH WITH 4PORT POE

24PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
DGS-1100 SERIES 8 PORT GIGABIT SMART MANAGED POE SWITCH
More from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
