
24PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
24PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 24 networking ports to establish large network
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get the blazing speed of Gigabit Ethernet with the D-Link DGS-1024D, a 24-port 10/100/1000Mbps Switch that delivers power, performance, and reliability in one cost-effective, space-saving design. Increase the speed of your network server and backbone connections, or make Gigabit to the desktop a reality. Power users in the office, workgroup, or creative production environment can now move large, bandwidth-intensive files faster. Transfer graphics, CGI, CAD, or multimedia files across the network instantly. The versatile and compact 1RU height design of the DGS-1024D enables the device to be rackmounted in a standard 19 inch rack, while conserving valuable rack space.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 11" |
| Height | 1.7" |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | D-Link |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | DGS-1024D Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | DGS-1024D |
| Layer Supported | 2 |
| Power Consumption | 27.50 W |
Show all 23 specsShow fewer
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| System Requirements | Windows |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 3.99 lb |
| Manufacturer Part Number | DGS-1024D |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3: Ethernet</li><li>IEEE 8002.3u: Fast Ethernet</li><li>IEEE 802.3x: Flow Control</li><li>IEEE 802.3ab: Gigabit Ethernet</li><li>Safety: CSA + NRTL/C</li><li>Emissions: CE Mark A, FCC Class A</li></ul> |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STD-SW from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS and similar brands


5PORT GIGABIT UNMANAGED DESKTOP SWITCH WITH 4PORT POE

16PORT 10/100/1000BT SWITCH RACKMOUNT/DESKTOP
DGS-1100 SERIES 8 PORT GIGABIT SMART MANAGED POE SWITCH
More from D-LINK BUSINESS PRODUCTS SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
