NON-CONTACT VOLTAGE PROBE 12 TO 1000V W/MAGNETIC SENSOR + FLASHLIGH
NON-CONTACT VOLTAGE PROBE 12 TO 1000V W/MAGNETIC SENSOR + FLASHLIGH
Key Features
- Detects the presence of AC voltage in cables, circuit breakers, wall sockets, junction boxes, fuses, extension cords and more
- Tests voltage through wire insulation
- Identifies cable breaks in wires, cords and lightning systems connected in series
- Identifies polarity (line vs. neutral) of receptacles and cables
- Safely tests voltage in non-contact way
- Safety CAT IV 1000 V rated for wide range of applications
- IP65 rated (water and dust resistant) for indoor and outdoor use
- Magnetic solenoid detection to diagnose electromagnets and relays
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Amprobe NCV-1040 Non-Contact Voltage (NCV) tester provides maximum safety and convenience for detecting AC voltage without interrupting electrical systems. Designed to conveniently fit in your shirt pocket, the NCV-1040 tester performs in indoor and outdoor settings. Safety tested to the highest category measurement, CAT IV 1000 V, as well as IP65 water and dust resistant, the NCV-1040 is fit for the toughest industrial applications.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Brand Name | Amprobe |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | NCV-1040 Non-Contact Voltage Probe |
| Product Type | Voltage Detector Device |
| Product Model | NCV-1040 |
| Device Function | Polarity Testing |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li> NCV-1040 Voltage Detector Device</li><li> Batteries (installed)</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.19 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | NCV-1040 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



