IP54 IR THERMOMETER AMERICAS 1 THERMOMETER 1 MANUAL 1 X AA BATT
IP54 IR THERMOMETER AMERICAS 1 THERMOMETER 1 MANUAL 1 X AA BATT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Takes the heat, the dust and water and a 3 meter drop. And now, internal memory and unattended monitoring.
The Fluke 64 MAX, 62 MAX+ and 62 MAX IR Thermometers have the precision you need to do your job accurately and will not break the budget. Designed and tested to survive a 3 meter drop, you can count on these lightweight, compact infrared thermometers to work when you need them to work-even in the harshest environments and when you're not able to be there (64 MAX).
- Precise laser technology for more accurate and repeatable measurements
- Temperature accuracy of up to ≥ 0 °C: ± 1 °C or ± 1 % of reading whichever is greater with 20:1 distance to spot ratio (64 MAX)
- Flashlight (64 MAX) and large, easy-to-read backlit LCD display for easy viewing even in dark environment
- IP54 rated for extra protection against airborne contaminants
- Get your tool to work when you can't-set time and desired interval between measurements and Auto Capture will capture spot temperatures unattended (64 MAX)
- 99 data point logging (64 MAX)
- Displays the minimum, maximum or average temperature, or the difference between two measurements
- Hi and Lo alarms for rapid display of measurements outside set limits
- The 62 MAX+ has dual rotating lasers to help you identify area to be measured. The measurement area is the spot between the dots (62 MAX and 64 MAX have 1).
- Small and lightweight, fits easily into your tool box
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 6.9" |
| Brand Name | Fluke |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | Digital Thermometer |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Battery Weight | 0.81 oz |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Digital Thermometer<li>Printed instruction sheet<li>Carabiner</ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Temperature Reading | Fahrenheit |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 8.99 oz |
| Battery Size Supported | AA |
| Manufacturer Part Number | FLUKE-62 MAX + |
| Mobile Device Connection | Wireless |
| Maximum Temperature Reading | 932°F (500°C) |
| Minimum Temperature Reading | -22°F (-30°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



