FLUKE 107 CAT III 600V DMM ESP 1X 107 ESP METER 1X SMART STRAP 1X
FLUKE 107 CAT III 600V DMM ESP 1X 107 ESP METER 1X SMART STRAP 1X
Key Features
- CAT III 600 V safety rating
- Current and voltage measurements
- Measures resistance and continuity to check for broken wires
- Data hold and backlit display to keep you working safe and fast
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Product overview: Fluke 107 Pocket Digital Multimeter
The Fluke 107 is a compact, palm size easy-to-use digital multimeter made to fit the way you work. It is the perfect first-pass troubleshooting tool; small enough to fit in a shirt pocket yet tough enough to withstand daily use, including a 1-meter drop test. For everyday applications where true-rms accuracy isn't needed, the Fluke 107 delivers reliable measurements time after time. With a CAT III 600 V safety rating, you don't need to compromise safety. The Fluke 107 offers a comfortable grip, weighs only 200 g, and is easy to carry.
Fluke 107 measurement test functions
- AC and DC voltage
- AC and DC current
- Resistance
- Capacitance
- Diode
- Frequency and duty-cycle
Fluke 107 comes ready to work
The Fluke 107 comes with a TL75 Hard Point™ Test Lead Set. It's one pair (red, black) of 48 inch (1.22 meter) test leads with right-angle, shrouded banana plugs. The meter also includes a SmartStrap™ intelligent magnetic multi-purpose lanyard that lets you hang the Fluke 107 from any ferrous surface or support the meter at an angle for easy viewing.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 5.6" |
| Features | Data Hold |
| Brand Name | Fluke |
| Meter Type | Digital |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | 107 Palm-sized, CAT III Digital Multimeter |
| Product Type | Multimeter |
| Product Model | 107 |
| Display Counts | 6000 |
Show all 27 specsShow fewer
| Measurement Type | Frequency |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> 107 Palm-sized, CAT III Digital Multimeter</li><li> TL75 Hard Point Test Lead Set</li><li> 2 x AAA Batteries (installed)</li><li> SmartStrap Intelligent Magnetic Multi-Purpose Lanyard</li></ul> |
| Application/Usage | Electromechanical Equipment |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Manufacturer Part Number | FLUKE-107 ESP |
| Certifications & Standards | <p>Safety</p><ul><li> IEC 61010-1, Pollution degree 2</li><li> IEC 61010-2-033 CAT IV 600 V</li></ul><p>EMI regulations</p><ul><li> Complies with FCC Part 15, Class B</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
| Maximum Frequency Measurement | 100 kHz |
| Maximum AC Current Measurement | 10 A |
| Maximum AC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum DC Current Measurement | 10 A |
| Maximum DC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum Resistance Measurement | 40 Mega Ohm |
| Maximum Capacitance Measurement | 0.001F |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



