MY PASSPORT ULTRA FOR MAC 6TB SILVER WW
MY PASSPORT ULTRA FOR MAC 6TB SILVER WW
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 6 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- 256-bit AES encryptionguarantees the safety and security of your valuable data
- USB 3.2 (Gen 1) Type A host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency, providing a seamless experience for users
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
- Hard Drive enables Mac apps to load significantly faster, maintaining high performance for optimal productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With its metal design and added durability, the My Passport® Ultra for Mac portable hard drive is the ideal storage companion to take for your journeys. Mac-ready, enjoy easy access to your important files wherever you are with this high-capacity USB-C storage device. Help securely back up your data with the included Acronis® True Image for Western Digital® software , fortified with robust protection against ransomware threats. As you prepare to go, add an extra level of security with password protection for peace of mind for your journeys.
Tech Specs
| Width | 3.2" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 4.3" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | My Passport Ultra |
| Product Name | My Passport Ultra WDBGKC0060BSL-WESN Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Color | Silver |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | WDBGKC0060BSL-WESN |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Product Family | My Passport Ultra |
| Device Supported | MAC |
| Package Contents | <ul><li>My Passport Ultra WDBGKC0060BSL-WESN Hard Drive</li><li>SuperSpeed USB-C™ to USB-C™ cable (5Gbps)</li><li>USB-C™ to USB-A adapter</li><li>Software<sup>2</sup>for device management and backup with password protection</li><li>Quick install guide</li></ul> |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Platform Supported | Mac |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBGKC0060BSL-WESN |
| Certifications & Standards | <p>FCC-ICES, CE, BSMI, RCM, VCCI, EAC, UKCA</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | macOS 10.13+ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE and similar brands

4TB WD MY PASSPORT ULTRA SILVER

WD MY PASSPORT ULTRA 5TB BLUE WORLDWIDE
3M FIBER OPTIC MMF SC/SC 50/125 DUPLEX OM3 10G CABLE
More from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
