WD MY PASSPORT FOR MAC 4TB USB 3.0 WDBA2F0040BBL-WESN BLUE
WD MY PASSPORT FOR MAC 4TB USB 3.0 WDBA2F0040BBL-WESN BLUE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Time Machine ready
- USB-C™ ready and USB-A compatible
- 256-bit AES hardware encryption
- Password protection
- Up to 5TB capacity
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Every journey needs a passport
Every journey needs a passport. The My Passport™ for Mac drive is trusted, portable storage that perfectly complements your on-the-go lifestyle. Compatible with USB-C™ and USB-A, the My Passport for Mac drive comes equipped to connect with today's latest technology. With a new, stylish design that fits in the palm of your hand, there's space to store, organize, and share all the photos, videos, music and documents that fill your life. Perfectly paired with Apple's Time Machine backup software and password protection, the My Passport for Mac drive helps keep your files safe and your life driving forward.
Product Details
Genius Compatible.
My Passport™ for Mac portable storage works straight out of the box with Mac devices which makes it easy to keep you moving on your journey. Simply drag and drop files to and from, or setup a backup routine with Apple's Time Machine software to help protect the contents of your digital life: photos, videos, music and documents.
Plays Nicely.
The My Passport™ for Mac drive includes USB-C™ and USB-A cables, so you can save tomorrow's content with the Mac computers of both today and yesterday.
Locked Down.
The My Passport™ for Mac drive's built-in 256-bit AES hardware encryption with password protection helps keep your digital life's contents secure. Just activate password protection and set your own personalized password using WD Discovery™.
Easy Save.
My Passport™ for Mac portable storage is ready right out of the box including all necessary cables. And with SuperSpeed USB, you can quickly start backing up everything in your life and keep driving forward.
Social Friendly.
Included WD Discovery™ software1 lets you connect to popular social media and cloud storage services like Facebook, Dropbox and Google Drive™. Seamlessly import, organise and share your photos, videos and docs to the My Passport for Mac drive to backup your online social life. WD Discovery can also manage your drive through WD Drive Utilities™.
Ongoing Confidence.
There's no telling what's ahead in your own journey. That's why WD® builds drives to demanding requirements for durability and long-term reliability. On top of that, it comes with a 3-year limited warranty.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | My Passport for Mac |
| Product Name | My Passport For Mac Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Midnight Blue |
Show all 22 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 |
|---|---|
| Product Family | My Passport for Mac |
| Package Contents | <ul> <li>My Passport For Mac Hard Drive</li> <li>USB-C to USB Micro-B Cable</li> <li>USB-A to USB Micro-B Cable</li> <li>WD Discovery Software</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Encryption Standard | 256-bit |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 7.41 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBA2F0040BBL-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE and similar brands
More from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

