4TB WD MY PASSPORT ULTRA SILVER
4TB WD MY PASSPORT ULTRA SILVER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- USB-C™ ready, USB 3.0 compatible
- Innovative style with refined metal cover
- WD Discovery™ for social media and cloud storage import
- Easy to use automatic WD Backup™ software
- Password protection with 256-bit AES hardware encryption
- Up to 4TB of capacity
- Formatted for Windows® 10
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C ready, USB 3.0 compatible
Featuring the latest in USB-C™ technology, the My Passport™ Ultra portable drive delivers quick and easy storage for your PC, while the included USB 3.0 adapter makes sure it's compatible with older machines.
Innovative style and function
Fusing modern anodized metal and textures, the My Passport™ Ultra portable drive is available in a variety of colors to seamlessly match your personal style and the latest computers.
Do more with WD Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox and Google Drive™.** Import your photos, videos and docs to the My Passport Ultra drive to help preserve your online life. If you work across both PC and Mac, we provide a downloadable NTFS driver for macOS to enable you to read and write to your My Passport Ultra drive without the need for reformatting. WD Discovery software can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities™.
Easy to use auto backup software
Be it your photos, videos or business documents, WD Backup™ software makes it easy to help protect what's important to you by automating your backup routine. After installing WD Backup software, simply plug in your drive and let it take care of the rest.
Password Protection with 256-bit AES Hardware Encryption
Help keep your private files private with a password of your choosing with WD Security™ tools to enable the 256-bit AES Hardware Encryption chip on the My Passport Ultra drive.
High Capacity
With up to 4TB of capacity, you have plenty of room to keep your photos, videos, music and documents with you, wherever you go and in your control.
Windows-Ready
Formatted for Windows® 10 to deliver plug-and-play storage out of the box. With WD Discovery™ software, you can also download the NTFS driver for macOS, so you can work seamlessly between operating systems without reformatting.
3-Year Limited Warranty
The My Passport Ultra drive is built using tried and true WD components for lasting endurance and comes with a 3-year limited warranty to deliver reliable storage you can depend on.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | My Passport Ultra |
| Product Name | 4TB My Passport Ultra, USB-C Ready |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Silver |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | WDBFTM0040BSL |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | My Passport Ultra |
| Package Contents | <ul> <li>4TB My Passport Ultra, USB-C Ready</li> <li>USB-C Cable with USB 3.0 Adapter</li> <li>WD Discovery Software for WD Backup, WD Security and WD Drive Utilities</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Encryption Standard | 256-bit |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WDBFTM0040BSL-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE and similar brands

WD MY PASSPORT ULTRA 5TB BLUE WORLDWIDE
3M FIBER OPTIC MMF SC/SC 50/125 DUPLEX OM3 10G CABLE
VERBATIM 128GB USB FLASH DRIVE STORE N GO DUAL USB-C BLUE
More from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
