
MULTISYNC PN-M652 - 65IN LED LCD 3840 X 2160 24/7 HIGH HAZE
MULTISYNC PN-M652 - 65IN LED LCD 3840 X 2160 24/7 HIGH HAZE
Key Features
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED backlight technology for a consistent picture quality from corner to corner
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Masterfully Crafted for Impactful Messaging
The Sharp MultiSync® PN-M Series is your go-to solution for high-impact, ultra-reliable digital signage - designed for demanding environments like healthcare, command centres, finance, retail, and corporate spaces. With factory-calibrated colour accuracy, modular performance options, and a rugged all-metal chassis, these displays bring flawless visuals and pro-grade durability right out of the box.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.3" |
| Width | 57.3" |
| Height | 32.8" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Sharp |
| Brightness | 550 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Depth | 10-bit |
Show all 67 specsShow fewer
| Color Gamut | 72% NTSC |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Line | MultiSync |
| Product Name | PN-M652 65" Ultra High-Definition Professional Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | PN-M652 |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| DisplayPort In | Yes |
| Product Family | MultiSync PN-M |
| Product Series | PN-M |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Package Contents | <ul><li>PN-M652 65" Ultra High-Definition Professional Display</li><li>AC Power Cord 3m</li><li>HDMI Cable 2.0m</li><li>IR Remote Control</li><li>Batterie</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Application/Usage | Healthcare |
| Bezel Width (Top) | 0.43" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 65" |
| Bezel Width (Left) | 0.43" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| DisplayPort Output | Yes |
| Bezel Width (Right) | 0.43" |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.55" |
| Viewable Screen Size | 64.50" |
| Weight (Approximate) | 57.32 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | PN-M652 |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Hybrid Log Gamma (HLG) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Additional Warranty Information | <p>3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS and similar brands


MULTISYNC PN-M322 - 32IN LED LCD 1920 X 1080 24/7 HIGH HAZE

ME432-43IN LED LCD DISPLAY MNTR 3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2

65IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.