
MULTISYNC PN-M322 - 32IN LED LCD 1920 X 1080 24/7 HIGH HAZE
MULTISYNC PN-M322 - 32IN LED LCD 1920 X 1080 24/7 HIGH HAZE
Key Features
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Create pixel-perfect imagery with the high-end panel quality of the fully professional Sharp PN-M322 large format display. By focusing on customer needs while also offering professional reliability, the M series displays give customers a digital signage display lineup without all the costs. This M series display can support both landscape and portrait orientations while also containing a an anti-glare panel to allow for easy readability for true commercial applications. The new product contains a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necessary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters - the message. Simple and targeted connectivity options allow customers to have the up-to-date options that they need while not having to overpay for excess and unused interfaces. The Sharp PN-M322 boasts 450 cd/m² brightness which is ideal for a majority of digital signage applications in corporate, higher education, restaurant, retail and grocery store environments when the focus should be on the message, not the budget.
Features
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- 450 cd/m2 brightness and HDR compatibility will capture the attention of audience in almost any situation
- Bidirectional and Full External Control allows for easy integration into control systems via LAN or RS232C
- Full 3 year commercial warranty to allow for peace of mind and protection of this investment
- Failover Capabilities with full Input Detect functionality allow peace of mind as the display will automatically switch to a secondary or tertiary source if the primary source fails
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB
- NaViSet Administrator 2 Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.6" |
| Width | 28.6" |
| Height | 16.7" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Sharp |
| Brightness | 450 Nit |
| DisplayPort | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Pixel Pitch | 14.3 mil |
| Scan Format | 1080p |
Show all 54 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Name | 32" Professional Grade Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | PN-M322 |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| DisplayPort In | Yes |
| Product Family | M |
| Product Series | M |
| Housing Material | Metal |
| Package Contents | <ul><li>32" Professional Grade Display</li><li>2.0m HDMI Cable</li><li>3.0m Power Cable</li><li>AAA Batteries</li><li>IR Remote Control</li></ul> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Application/Usage | Restaurant |
| Bezel Width (Top) | 0.47" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Bezel Width (Left) | 0.46" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Bezel Width (Right) | 0.47" |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.68" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Weight (Approximate) | 13.89 lb |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | PN-M322 |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Additional Warranty Information | <p>3 years Advanced Exchange</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS and similar brands


ME432-43IN LED LCD DISPLAY MNTR 3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2

65IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C

ME502-50IN LED LCD DISPLAY MNTR3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.