
32IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
32IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
Key Features
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Essentials
With a brilliant 4K UHD panel and simplified controls, the Sharp PN-E Series delivers everything you need for captivating digital signage, workplace collaboration and dynamic information sharing. The Sharp PN-E Series offers a wide range of sizes from 32" Class (31.5" diagonal) to 86" Class (85.6" diagonal). Regardless of your industry, when you need to inform, entertain or engage an audience, the PN-E Series delivers your message with superb picture quality.
Sleek and Stylish Design
The PN-E Series fits more screen into less space with a sleek, streamlined design. Uniform bezels on all sides keep the look clean and the focus on your content - whether in portrait or landscape. A low-profile design fits sleekly into modern spaces, while the metal bezel brings durability and style.
USB-C Simplicity
Modern devices are all about USB-C - and the PN-E Series keeps up. In addition to HDMI input, it supports audio and video via a single USB-C connection. Just walk in, plug in your device, and start sharing bold, vibrant content in seconds. No adapters, no hassle.
High Haze Panel
Ensure a clear and visible image in high ambient light areas with a high haze anti-glare panel. The PN-E series panels are designed to scatter incidental light that would otherwise take away from messaging shown on the display. This allows your message to be clear and visible in areas where ambient light would usually take away from what really matters most - your content.
Key Lock & IR Lock Settings
In high traffic settings, your message will reach a wide audience. If you select Key Lock or IR Lock settings via the remote control, operational controls can be disabled on the PN-E Series itself. This prevents unauthorized access to device menus or settings in public locations such as stores and restaurants.
Smart Control, Built for Business
The PN-E Series makes it easy to stay in command. With intuitive features and support for both RS-232C and LAN control, you can manage displays remotely with ease. Whether you're running one screen or a full network, control stays in your hands - simple, flexible, and reliable.
NaViSet Administrator
NaViSet Administrator 2TM is included in all Sharp PN-Exx9 models. This software is an all-in-one remote support solution that runs from a central location and provides monitoring, asset management and control functionality of Sharp and NEC display devices and Windows computers. It is ideal for multi-device installations over arrays as it allows for task management, reporting and on-demand control options. Control your entire Sharp and NEC display ecosystem through this free optional asset management software!
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.3" |
| Width | 28.5" |
| Height | 16.5" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Sharp |
| Brightness | 350 Nit |
| Mount Type | Table Mount |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 72% |
Show all 51 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Scan Format | 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Name | PN-E329 32" Full HD Professional Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Mount Surface | Wall |
| Product Model | PN-E329 |
| RS-232C Input | Yes |
| Product Family | PN-E |
| Product Series | PN-E |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Housing Material | Metal |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Application/Usage | Corporate |
| Bezel Width (Top) | 0.41" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Bezel Width (Left) | 0.41" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Bezel Width (Right) | 0.41" |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Bezel Width (Bottom) | 0.41" |
| Viewable Screen Size | 31.50" |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Manufacturer Part Number | PN-E329 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS and similar brands


ME432-43IN LED LCD DISPLAY MNTR 3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2

65IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C

ME502-50IN LED LCD DISPLAY MNTR3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.