
MULTISYNC 75IN LCD 3840 X 2160 24/7 550 CD/M2 LANDSCAPE/PORTRAIT
MULTISYNC 75IN LCD 3840 X 2160 24/7 550 CD/M2 LANDSCAPE/PORTRAIT
Key Features
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Create pixel perfect imagery with the high-end panel quality of the new fully commercial Sharp PN-M Series large format displays. By implementing premium features and focusing on creating impressionable digital signage experiences, the PN-M series gives customers an elite display option with its one-of-a-kind and proprietary SpectraView Engine capabilities, these displays offer out-of-the-box factory panel calibration, allowing for consistent visuals out of the box. On top of that, these products allow customers the modularity capabilities to customize their product based on their needs and application. The new series contain a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necessary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters - the message. Robust connectivity interface allows customers to have up-to-date connectivity options while also allowing for enhanced daisy chain capabilities when tying displays together for video or control signal distribution. The Sharp PN-M series boasts 550 cd/m2 brightness which is ideal for a majority of high end digital signage applications in restaurants, command and control, retail, healthcare and corporate environments when high-end and feature rich displays are necessary to convey important messaging.
Features
- Industrial-strength, premium-grade panel with additional thermal protection, internal temperature sensors with self-diagnostics and fan-based technology, allow for 24/7 operation
- 4K UHD native resolutionallows for crystal clear imagery and messaging that become more vivid and lifelike than ever before!
- Integrated USB-C input with DP-Alt Mode, 65W Power Delivery and Hub functionality allow for more streamlined operations when using as a presentation type of device
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- Bidirectional and Full External Control allows for easy integration into control systems via LAN or RS232C
- LAN Daisy Chainpasses RS-232C, TCP-IP and IR signal to easily control groups of displays without having to run extra cable
- 550 cd/m2 brightnesswith high haze panel will capture the attention of audience in almost any situation
- Enhanced Daisy Chain Capabilities through both HDMI and DisplayPort Out Connections passing any digital input into the display
- Failover Capabilities with full Input Change functionality allow peace of mind as the display will automatically switch to a secondary or tertiary source if the primary source fails
- Energy Star 8.0 Certified Product
- Full 3 year commercial warranty to allow for peace of mind and protection of your investment
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.3" |
| Width | 66.2" |
| Height | 37.8" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Sharp |
| Brightness | 550 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Depth | 10-bit |
Show all 55 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Pixel Pitch | 16.9 mil |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Name | 75" Ultra High Definition Professional Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Mount Surface | Wall |
| Product Model | PN-M752 |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| Product Family | PN-M |
| Product Series | PN-M |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Package Contents | <ul><li>75" Ultra High Definition Professional Display</li><li>3.0m Power cord</li><li>3.0m HDMI cable</li><li>Wireless remote control</li><li>Batteries</li><li>Setup Guide</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Application/Usage | Commercial |
| Bezel Width (Top) | 0.56" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 75" |
| Bezel Width (Left) | 0.56" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| DisplayPort Output | Yes |
| Bezel Width (Right) | 0.56" |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.56" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Weight (Approximate) | 83.78 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Manufacturer Part Number | PN-M752 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS and similar brands


MULTISYNC PN-M322 - 32IN LED LCD 1920 X 1080 24/7 HIGH HAZE

ME432-43IN LED LCD DISPLAY MNTR 3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2

65IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.