MSTAND LAPTOP STAND - BLACK FOR ALL LAPTOPS
MSTAND LAPTOP STAND - BLACK FOR ALL LAPTOPS
Key Features
- mStand transforms your notebook into a stylish and stable workstation so you can work comfortably and safely all day.
- Sold single piece aluminum design provides stability
- Aluminum cools your notebook by acting as heat sink
- Tilt design brings notebook screen closer to you
- Tilt design improves the airflow of your notebook
- Anodized aluminum matches Macbooks
- TAA Compliant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed to uplift. Made of a single sturdy piece of aluminum, mStand transforms your laptop into a stylish workstation with its elegant curves and silver-anodized finish. The single piece design solidly holds a laptop while the aluminum panel acts a heat sink to keep the laptop cool. A cable hole in the back of the stand routes wires to reduce clutter. Ergonomics Long-term use of a laptop as the main computing device can strain the body as the user hunches down to see the screen and type. mStand raises the screen 5.9 inches (150 mm) to meet the user's eye level, thus promoting better posture, while its tilt design brings the screen closer for easier viewing. With an external keyboard andmouse, mStand creates an ideal ergonomic desktop setup for laptop users. Compatible with all sizes of Apple MacBook, MacBook Pro. Also fits most 14" standard PC and 15" widescreen PC with depths not more than 10.4 inches.
Tech Specs
| Width | 10.16" |
|---|---|
| Height | 5.98" |
| Length | 10.04" |
| Features | Tilt |
| Brand Name | Rain Design |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Rain Design, Inc |
| Product Line | mStand |
| Product Name | mStand Laptop Stand - Black |
| Product Type | Notebook Stand |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Family | mStand |
|---|---|
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Manufacturer Part Number | 10075 |
| Manufacturer Website Address | http://www.raindesigninc.com |
Related Products
More in NB-DOC from RAIN DESIGN and similar brands

MBAR SILVER LIGHT WEIGHT MACBOOK/PC STAND
MTOWER VERTICAL LAPTOP STAND SPACE GREY

MSTAND LAPTOP STAND -SPACE GREY GREY
More from RAIN DESIGN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


