MSTAND MOBILE STAND SILVER FITS ALL IPHONE SMART PHONE
MSTAND MOBILE STAND SILVER FITS ALL IPHONE SMART PHONE
Key Features
- Holds Phones and Tablets 8" or Smaller
- Made of Anodized Aluminum
- Acoustic Base
- Portrait and Landscape Modes
- Rear Opening for Charging Cable
- TAA Compliant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed to uplift. Created for the Apple iPhone and iPad mini, and suitable for most Smart phones, 8" And smaller tablets, mStand mobile are created to provide comfortable hands free viewing. Mstand mobile is made of a single solid piece of aluminum with matching iPhone sand-blasted and anodized finish, in Silver, gold or space Grey. Fits iPhone with or without case.
Tech Specs
| Width | 3.20" |
|---|---|
| Height | 4.40" |
| Length | 4.90" |
| Features | Cable Management |
| Brand Name | Rain Design |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rain Design, Inc |
| Product Line | mStand |
| Product Name | mStand mobile stand- Silver |
| Product Type | Tablet PC Stand |
| Product Color | Space Gray |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Family | mStand |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Manufacturer Part Number | 10059 |
| Manufacturer Website Address | http://www.raindesigninc.com |
| Maximum Screen Size Supported | 8" |
Related Products
More in TABPEN from RAIN DESIGN and similar brands
More from RAIN DESIGN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



