
MOQ 10-WD CSSD RED 2TB 2.5 SATA
MOQ 10-WD CSSD RED 2TB 2.5 SATA
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- With the high write speed of 510 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Power of Red Comes to SSD
Boost your SSD NAS system's performance and responsiveness with the WD Red™ SA500 NAS SATA SSD. Your NAS system is always on, making a reliable drive essential. Unlike standard NAS SSDs, WD Red NAS SATA SSDs are specifically designed and tested for 24/7 usage.
Supercharge your NAS
Durability together with efficient caching of big files make the WD Red™ SA500 NAS SATA SSD ideal for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing and other demanding applications.
Access big files fast
WD Red™ SA500 500 GB SSD 2.5 inch SSD storage is optimized for caching in NAS systems to rapidly access your most frequently used content.
Give it your tough workloads
WD Red™ SSD's superior endurance can handle the heavy read and write loads demanded by NAS, giving you the reliability you need in a 24/7 environment.
Work more efficiently
Purpose-built for NAS with proven Western Digital® 3D NAND, the WD Red™ NAS Solid State Drive delivers maximum SATA performance to boost your productivity and effectiveness at home or in the office.
Use it for your demanding applications
The drive reduces latency and improves responsiveness for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing, and more.
Build with flexibility
Customize your NAS to meet your most demanding storage needs with capacities ranging from 500GB up to 4TB.
Tech Specs
| Width | 2.8" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Red |
| Product Name | Red WDS200T2R0A Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Model | WDS200T2R0A |
| Product Family | Red SA500 |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Series | SA500 |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 1300 TB |
| Random 4KB Read | 87000IOPS |
| Device Supported | Storage System |
| Random 4KB Write | 83000IOPS |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Weight (Approximate) | 1.22 oz |
| Maximum Sequential Read | 560 MB/s |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | WDS200T2R0A-68CKB0 |
| Maximum Sequential Write | 520 MB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 560 MB/s (4.4 Gbit/s) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - CSSD and similar brands


MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5

MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN

MOQ 10-1TB SATA WD RED M.2
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

